Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.2.2013 20:00

Švandovo divadlo v Bruselu: „The Good and the True“

České centrum v Bruselu, Jan Zahradil (ECRG), Zastoupení Jihomoravského kraje v Bruselu a Centre Communautaire Laïc Juif si vás dovolují pozvat na divadelní hru Švandova divadla na Smíchově „The Good and the True“ režiséra Daniela Hrbka. Po představení proběhne debata s herci a producentem Brianem Danielsem. Program bude zakončen vernisáží výstavy obrazů Jany Dubové s názvem „Sny o mrtvých“ ve foyer divadla. Komponovaný večer se bude konat dne 6. února 2013 od 20:00 hodin v prostorách Centre Communautaire Laïc Juif v bruselské čtvrti St. Gilles. Vstupenky můžete zakoupit přímo na místě v den představení. Rezervovat můžete na: 02/543.02.70 nebo info@cclj.be.

The Good and the True

Dva osudy, dva naprosto odlišné příběhy sportovce Miloše Dobrého a herečky Hany Pravdové. Spojuje je nejen to, že přežili holocaust… Příběh lidí, kteří se ocitli na stejných místech a prožili podobné tragédie, a přesto se nikdy nepoznali, sestavili z autentických výpovědí a podle knihy Krátké povídky z dlouhého života Tomáš Hrbek, Lucie Kolouchová a Daniel Hrbek. V premiéře se divákům Studia Švandova divadla tento text pod názvem Šoa představil 11. ledna 2011.

Nyní uvádí Švandovo divadlo spolu s britským New End Theatre Beyond anglickou verzi své inscenace pod názvem „The Good and the True“. S anglickým obsazením ji nazkoušel režisér a ředitel ŠD Daniel Hrbek. Premiéra anglického předstvení proběhla v Praze dne 18. ledna 2012, pak se inscenační tým přesunul na skoro tři týdny trvající turné po Velké Británii, během kterého se „The Good and the True“ představí divákům v Leedsu a v Londýně. Turné bude zakončeno 6. února v Bruselu v CCLJ, kam bylo divadlo pozváno Českým centrem v Bruselu.

V roli Hany Pravdové se představí Isobel Pravda – mladá britská herečka a Hanina vnučka, která poprvé na jevišti ztvární svou babičku. Jako Miloš Dobrý vystoupí britský divadelní herec Saul Reichlin, známý z West Endu i Broadwaye.

Více informací na:

http://www.svandovodivadlo.cz/index.php?cmd=event.detail&id=1814

http://www.cclj.be/activity/punctual/1/3977

Po představení a debatě bude následovat vernisáž přeživší holocaustu Jany Dubové „Sny o mrtvých“. Jana Dubová, rozená Hellerová, se narodila v Praze v roce 1926. Pochází z české židovské rodiny. Po okupaci Československa ji otec přihlásil do zájezdu sira Nicholase Wintona do Anglie. Už na ni ale nedošlo. V dubnu 1942 musela s rodinou nastoupit do transportu do Terezína. Tam Jana zůstala až do podzimu 1944, kdy byla zařazena do jednoho z posledních transportů do vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi. Asi po třech týdnech v Osvětimi byla Jana Hellerová vybrána na práci a s dalšími ženami odvezena do vesnice Merzdorf, kde pracovaly v továrně na zpracování lnu. Těžké podmínky v táboře přežila a po válce se vrátila do Prahy. Z celé její rodiny, asi 30 lidí, přežily jen ona a její sestra, v jejich smíchovském bytě bydlela cizí rodina… Po válce se provdala za svého přítele, kterého znala z Terezína a který rovněž přežil holocaust. Vystudovala Státní grafickou školu a živila se užitou grafikou. V cyklu obrazů „Sny o mrtvých“ ztvárnila Jana Dubová své vzpomínky.

Inscenaci podpořili České centrum Londýn a Brusel, velvyslanec a Ambasáda České republiky ve Velké Británii, Ministerstvo kultury ČR, Město Praha, Holocaust Memorial Day Trust, europoslanec Jan Zahradil (ECRG), Zastoupení Jihomoravského kraje v Bruselu a Centre Communautaire Laïc Juif.

Kdy: 6. února 2013 od 20:00 hodin

Kde: CCLJ, 52, Rue de l'Hôtel des Monnaies, 1060 Brusel

Vstupné: 10€, členové CCLJ 8€, studenti 5€

Rezervace na: 02/543.02.70 nebo info@cclj.be

            

 

Místo konání:

CCLJ, St Gilles, Brusel

Datum:

6.2.2013 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala