Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.12.2013 - 20.2.2014

Sofia Architecture Week – pokračování

Po úspěšném vydání letošního architektonického fóra pokračuje prezentace českých akcí – výstava studia Mjölk a projekce dokumentu Oko nad Prahou (Olga Špátová, ČR, 2010, 78 min.).

Výstava českých architektů bude exponována v galerii v Jambolu (19. 12. 2013 – 10. 1. 2014) a v prostorách sdružení Transformatori v Sofii (30. 1. – 20. 2. 2014), kde po vernisáži proběhne projekce filmu Olgy Špatové.

Výstava studia Mjölk

"Studio Mjölk je naším hlavním dlouhodobým projektem. Cílem je vytvoření inspirativní živé platformy se širokým portfoliem kreativní práce plné nadšení a odvahy... Veřejného prostoru je kolem nás dost. Problematické je však jeho správné využití. Prací architekta je hledání a naplňování dílčích potenciálů veřejného prostoru. Naše práce v tomto směru se dá přirovnat k  práci zahradníka. Jakákoliv květina zasazená na správném místě může prosperovat, ale kaktusy v pralese nerostou."  (rozhovor pro bulharské noviny Dnevnik)


Oko nad Prahou

Dokument o projektu Národní knihovny, který navrhl architekt Jan Kaplický (1937-2009) a který vstoupil do povědomí pod přízviskem „Chobotnice“, líčí jednu z nejznámějších politicko-společenských kauz uplynulých let.
Ukazuje její absurdní peripetie: od autorovy radosti z vyhrané soutěže, přes odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace projektu a obskurních úřednických průtahů, po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Ve sporu, který rozjitřil naši odbornou i laickou veřejnost, se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla.Místo konání:
Datum:

Od: 19.12.2013
Do: 20.2.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala