Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.3.2017 20:30 - 0:00

Sofia Film Fest 2017: Vlasy

Světová filmová klasika Vlasy českého režiséra Miloše Formana, který letos slaví svoje 85. narozeniny, bude uvedena v rámci mezinárodního festivalu Sofia Film Fest 2017. První projekce je 11. března od 20:30 v kině Lumiere Lidl a účastní se jí osobně John Savage (ve filmu jako Claude Bukowski). Americky herec dostane v Bulharsku Cenu Sofie za přínos ve filmovém umění. Další projekce je naplánovaná na 29. března od 21:30 v Domě kina.

Vlasy

Muzikál / Komedie / Drama, USA / Západní Německo, 1979, 121 min

Režie: Miloš Forman

Scénář: Michael Weller

Kamera: Miroslav Ondříček, Richard C. Kratina

Hudba: Galt MacDermot

Hrají: John Savage, Treat Williams, Beverly D'Angelo, Annie Golden, Dorsey Wright, Don Dacus, Richard Bright, Nicholas Ray, Charlotte Rae, Miles Chapin, Suzanna Love, Michael Jeter, Charlayne Woodard, Laird Stuart, Melba Moore, Grand L. Bush, Adrienne King, Peter Maloney, Fern Tailer, Charles Denny, Herman Meckler, Agness Breen, Ellen Foley, Antonia Rey 


Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století, zaujal bezpochyby Miloše Formana nejen nabízející se možností natočit výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice muzikálového žánru. V době svého vzniku byly Vlasy dílem politickým a vyhroceně sociálněkritickým, odsuzujícím válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost vůči této tragédii. A také dílem romantickým vzýval hippies a všechny formy jejich rebelie proti zbytnělému konzervatismu. Formanovi nečinilo žádné potíže najít si vztah k těmto ryze americkým tématům, vždyť jádrem tam byly problémy, na něž se soustřeďoval ve všech svých českých filmech: generační konflikt, naivní a čistá touha mládí po lásce a svobodě a rovněž protest proti konvencím a předsudkům, které tyto iluze bezcitně ničí. Ondříček měl tentokrát před kamerou daleko různorodější a temperamentnější reprezentanty mládí, než na jaké byl zvyklý doma, a také toho náležitě využil. Snímá je téměř nepřetržitě v akci a dynamickém pohybu, nevšímá si jen řeči tváře, ale celého těla, mladí muži a ženy v jeho podání jsou živelní a draví, strhující svou spontaneitou. Jistě i jeho zásluhou je tento film především nakažlivou oslavou vitality a radosti ze života.(oficiální text distributora)


Program festivalu zde.

Místo konání:

kino Lumiere Lidl

Datum:

11.3.2017 20:30 - 0:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala