Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.12.2019 17:00

Spisovatelka Alena Mornštajnová se představí v Sofii

Prezentace bulharského překladu románu Hana Aleny Mornštajnové (nakl. SONM, 2019) proběhne 13. prosince od 17 hod. v literárním klubu Peroto v rámci 47. ročníku Sofijského mezinárodního knižního veletrhu. Akce se zúčastní autorka Alena Mornštajnová, literární kritik Jiří Trávníček a překladatel Dobromir Grigorov.

Photo © Vojtěch Vlk

... Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…

Alena Mornštajnová vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní se živí jako spisovatelka. Žije ve Valašském Meziříčí. Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015. Především díky svému románu Hana z roku 2017 se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek. Román se v současnosti překládá do jedenácti cizích jazyků a získal několik ocenění. Od června 2019 uvádí Národní divadlo Brno jeho divadelní adaptaci. Ve stejném roce vyšel její zatím poslední román Tiché roky.  

Alena Mornštajnová přijede do Sofie na pozvání nakladatesltví SONM a za podpory Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny v Brně. 

 

Místo konání:

Literární klub Peroto, Palác kultury v Sofii

Datum:

13.12.2019 17:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala