Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.10.2013 19:00 - 20.11.2013 19:00

Spojuje nás Olše aneb polsko-česká setkání v Katovicích

2. října v katovické „Hospodě“, kdy bude slavnostně zahájena výstava fotografií z historie Polské scény v Českém divadle Těšín začíná cyklus polsko-českých setkání Spojuje nás Olše.

Co se vybaví Polákovi, když se řekne Česko? - Švejk? Knedlíky? Krteček? O tom, jak schematický tento pohled je a jakým bohatství česká kultura ve skutečnosti oplývá, se mohou návštěvníci přesvědčit v říjnu a listopadu v Katovicích na projektu „Spojuje nás Olše“, jehož cílem je poukázat na to, co nás Čechy a Poláky spojuje, nejenom tedy řeka Olše, ale zejména společně sdílená historii, kultura a propletené osudy. 

Název „Spojuje nás Olše“ v sobě nese zájem rozšířit kulturní spolupráci mezi Čechy a Poláky. Je ale rovněž skvělou příležitostí k mezikulturním setkáním. První z nich se uskuteční již 2. října v katovické „Hospodě“, kdy bude slavnostně zahájena výstava fotografií z historie Polské scény v Českém divadle Těšín, ale těšit se můžete i na diskusi se švejkologem Leszkem Mazanem, koncert Antonína Murackého, interpreta a překladatele písní svého přítele Jarka Nohavici, a mnoho dalších akcí.

Program:

2. října v 19.00 (Hospoda, Katovice, ul. Gliwicka 6/1)
Zahájení výstavy fotografií z dějin Polské scény v Divadle Český Těšín. Speciální hosté festivalu: Karol Suszka, ředitel Těšínského divadla a Joanna Wania, dramaturg Polské scény.

9. října v 19.00 (Hospoda, Katovice, ul. Gliwicka 6/1)
„V kavárně Avion, která není – o Těšíně, městě na hranicích, kavárně Avion i pátrání po rodinných kořenech” - setkání s Renatou Putzlacher

16. října v 19.00 (Hospoda, Katovice, ul. Gliwicka 6/1)
Ukázka filmů ze dvou představení Polské scény: „Těšínské nebe“ a „Ondrášek. Pán Lysé hory“

23. října v 19.00 (Hospoda, Katovice, ul. Gliwicka 6/1)
Švejk a polská otázka – setkání s novinářem a švejkologem Leškem Mazanem

6. listopadu v 19.00 (Hospoda, Katovice, ul. Gliwicka 6/1)
Zahájení výstavy „Těšínská“, věnované jedné z nejslavnějších písní Jaromíra Nohavicy. Setkání o „Těšínské“, o tehdejším Těšíně s Irenou French, kurátorkou výstavy v muzeu v Těšíně.

13. listopadu v 19.00 (Hospoda, Katovice, ul. Gliwicka 6/1)
Kulturní život Poláků v Záolší – setkání s Leškem Richterem, předsedou Národopisné sekce Hlavního úřadu Polského kulturně-osvětového spolku v ČR.

20. listopadu v 19.00 (Rebel Bar, Katowice, ul. Czecha 1a)
Po stopách českých bardů - Koncert Antonína Murackého, kytaristy a překladatele mj. textů Jaromíra Nohavicy

Místo konání:
Hospoda, Katowice, ul. Gliwicka 6/1
Datum:

Od: 2.10.2013 19:00
Do: 20.11.2013 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala