Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.4.2018 - 22.4.2018

„Story of Czech Design. From Cubism to XXI century“ na týdnu designu v Miláně

Během světového týdne designu v Miláně od 17. do 22. dubna 2018 (Fuorisalone) uvede České centrum v Miláně ve světové premiéře putovní projekt připravený u příležitosti 100. let od založení Československa „Story of Czech Design. From cubism to XXI century“, který nabídne průřez vývojem designu v českých zemích napříč uplynulým stoletím. Návštěvníkům se tak otevře příležitost nahlédnout na život Československa z jiné perspektivy. Výstava představuje sbírku důležitých ikon českého designu, které prokazují svou nadčasovou hodnotu. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v úterý 17. dubna v 19 hodin v Českém centru, na Via G.B. Morgagni 20, Milano. Pořadateli výstavy jsou České centrum a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

 

Česká centra zorganizovala výstavu při příležitosti stého výročí založení Československé Republiky. Projekt vychází z významné publikace Design v českých zemích 1900–2000, kterou vydalo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze ve spolupráci s nakladatelstvím Academia. Katalog stručně popisu vývoj designu v českých zemích, kde prezentuje výrobce, firmy a jejich ikonické designové produkty. Některé vybrané předměty tvoří kulturních památky a hrály významnou roly při vytváření české identity. Koncept projektu vytvořilo studio Qubus design studio (Jakub Berdych Karpelis, Josef Tomšej), Iva Knobloch, Štěpán Malovec a Sandra Karáscony. Všichni designéři a kurátoři jsou výraznými tvůrčími osobnostmi a na domácí scéně jim jejich práce vynesla mnohá ocenění.

Vybrané produkty z výstavy budou k zakoupení v připravovaném pop-up shopu.

Otevírací doba:

od 17. do 22. Dubna 2018, 13.00 – 19.00 hodin

Návrh projektu a instalace:

Qubus Design studio

V roce 2002 otevírá Jakub Berdych design shop s názvem Qubus a myšlenkou vytvořit nestandardní místo, prezentující především současný český a konceptuální design světových jmen a značek. Ve stejném roce pak společně s Maximem Velčovským zakládají Qubus Design studio.
Pod značkou Qubus tak vzniká celá řada prací, ucelených kolekcí a produktů, dnes signifikantních pro jejich tvorbu a rukopis. Společně se podílejí na budování značky a jejího přesahu za hranice Čech. Studio se také zaměřuje na realizace v oblasti interiéru, architektury a grafického designu.

Iva Knobloch (*1964) vystudovala Katedru knihovnictví a vědeckých informací a Katedru dějin umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2016 v nakladatelství Academia vyšla obsáhlá publikace „Design v českých zemích 1900–2000“, kterou editovala společně s Radimem Vondráčkem – hlavním kurátorem, vedoucím sbírky užité grafiky a fotografie a kurátorem užité grafiky Uměleckoprůmyslového musea v Praze – a která je výsledkem několikaletého interdisciplinárního výzkumného projektu probíhajícího pod jejím vedením. Od roku 2005 také coby externí pedagog přednáší o modernismu a dějinách grafického designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

 

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

Od: 17.4.2018
Do: 22.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala