Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.7.2012 - 14.8.2012

Cigán

ČESKÉ CENTRUM DOPORUČUJE

Česko-Slovenský film Cigán režiséra Martina Šulíka vypráví o čtrnáctiletém Adamovi, kterého v jeho chudé romské vesnici drží už jen dvě věci – boxování a kamarádka Julka. Po smrti otce, se Adamovi změní život, matka totiž dlouho netruchlí a provdá se za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Nakonec otčím vtáhne Adama do svých podivných kšeftů a cesta zpět se hledá jen velmi obtížně.

Režisér Šulík ve filmu Cigán pracoval výhradně s Romy bez hereckých zkušeností. „Na Slovensku žije přibližně 300 tisíc lidí pod hranicí chudoby. A jediné, co o tom víme, je to, co vidíme v televizi,“ říká Šulík.

Na loškém ročníku filmového festivalu v Karlových Varech získal film Cigán čtyři ceny (Zvláštní cena poroty, Zvláštní uznání - Ján Mižigár, Cena Dona Quijota a Europa Cinemas Label).

Cigán ( R: Martin Šulík, Česko/Slovensko 2011, 105 min. Hrají: Miroslav Gulyas, Martin Hangurbadžo, Ján Mižigár, Martina Kotlárová.

Od 5. července se film Cigán vydává na promítací turné po Nizozemsku. Pro bližší informace kontaktujte příslušná kina:

Lumiere (Maastricht)

Forum Images (Groningen)

Lux (Nijmegen)

Chassé (Breda)

Rialto (Amsterdam)

Concordia (Enschede)

 U příležitosti premiéry filmu Cigán vychází i film Zahrada z dílny Martina Šulíka. Ten bude v nizozemských kinech také brzy k vidění. Pro více informací sledujte stránky příslušných kin (shora uvedeného seznamu). 

Ukázka z filmu cigán k vidění zde:

 

Místo konání:
Lumiere (Maastricht), Concordia (Enschede), Chassé (Breda), Lux (Nijmegen), Rialto (Amsterdam)
Datum:

Od: 5.7.2012
Do: 14.8.2012

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala