Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.7.2015 19:00 - 28.7.2015

Obnovená premiéra filmu Vynález zkázy režiséra Karla Zemana v Itálii: Turín, Milán a Bergamo

Po světové premiéře na EXPO 1958 v Bruselu, kde získal Velkou cenu, obletěl Vynález zkázy celý svět a stal se jedním z nejvýznamnějších českých filmů 20. století. Dnes, 57 let poté, se „Vynález zkázy“ světu opět připomene v digitálně restaurované podobě. 10. Července od 20 hodin proběhne obnovená světová premiéra tohoto jedinečného počinu českého režiséra a průkopníka trikových filmů Karla Zemana. Film bude současně uveden v České televizi, v Národním muzeu filmu v Turíně, na MFF Karlovy Vary a v New Yorku. Vynález zkázy se dále představí v milánské premiéře 18. července od 19 hodin ve Spazio Oberdan a v Bergamu 29. července.

Vynález zkázy

V roce 1958 snímek obletěl doslova celý svět, byl ověnčen cenami a stal se jedním z nejvýznamnějších filmů 20. století. Mimo jiných ocenění získal Velkou cenu na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Jedná se o první film Karla Zemana natočený na motivy Julesa Verna. Autor si zde vyzkoušel nový výtvarný styl, jímž oživuje v černobílém provedení rytiny prvních Verneových knih Édouarda Riouna a Léona Benetta. Tento styl pak celý život rozvíjel. Verneův nadčasový příběh o zneužitém vynálezci, jehož dílo v rukou zločinců ohrozí celý svět, papírové kulisy a výrazná stylizace – to vše se podílí na unikátní vizuální podobě a neopakovatelné atmosféře díla.

Hrají: A. Navrátil, L. Tokoš, F. Šlégr, M. Holub, J. Zatloukalová

Hudba: Zdeněk Liška

Režie: Karel Zeman

(muzeumkarlazemana.cz)


PROGRAM PROJEKCÍ:

Turín

10. července 2015, 20:00

Národní Filmové muzeum v Turíně, sál Cinema Massima, Via Giuseppe Verdi, 18, Turín

Vstup zdarma

 

Milán

18. července 2015, 19:00

Spazio Oberdan, Viale Vittorio Veneto, 2

Pro držitele karty Cineteca di Milano vstup zdarma.

V rámci výstavy „Filmový kouzelník Karel Zeman“, která bude v Miláně probíhat od 18. července do 20. září 2015, budou italskému publiku představeny také nejzdařilejší filmové počiny Karla zemana. Během července a srpna bude k vidění také Cesta do pravěku, Baron prášil a Ukradená vzducholoď.

 

Bergamo

29. července 2015, 21:30

Biblioteca Caversazzi, Via Tasso, 4

Vynález zkázy Karla Zemana se v Bergamu představí v rámci akce věnované kultovním snímkům světové kinematografie, které budou od 1. července až do 3. září promítány pod širým nebem v centru města.

Ve spolupráci s festivalem Bergamo Film Meeting.

 

Projekce proběhnou v originálním znění s italskými titulky.

 

Film Vynález zkázy byl digitálně restaurován v rámci projektu Čistíme svět fantazie, společného projektu Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize. Jeho cílem je v průběhu tří let digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a vdechnout jim tak znovu život.

 

Místo konání:

Spazio Oberdan Milano

Datum:

Od: 18.7.2015 19:00
Do: 28.7.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala