Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.6.2012 21:00

Szwejk w Chorzowie!

Zveme na letní promítaní do Chorzowa, a to na jednu z nejzdařilejších filmových adaptací světově proslulého Haškova románu. K vidění budou hned oba díly adaptace: „Dobrý voják Švejk“ (1956) a „Poslušně hlásím“ (1957) s vynikajícím Rudolfem Hrušínským st. v hlavní roli.

Kinematografií se už od dob němého filmu táhne pestrá nit pokusů o více či měně věrné adaptace tohoto Haškova slavného románu. Mezi nejznámější patří bezesporu Lamačův film z roku 1926 s Karlem Nollem v roli Švejka, Fričova adaptace se Sašou Rašilovem, natočená na počátku třicátých let, či zdařilá animovaná verze Jiřího Trnky. V roce 1957 natočil dvoudílnou a dodnes neznámější adaptaci režisér Karel Steklý. Její první část (Dobrý voják Švejk) zpracovává první díl románu, a vy se tedy můžete setkat Josefem Švejkem, pražským obchodníkem se psy, a sledovat jeho osudy od chvíle, kdy je po sarajevském atentátu zatčen, vyšetřován a po čase navzdory diagnóze notorického blba povolán do armády. Dostává se do vězení, odkud je vyreklamován feldkurátem Katzem, jako jeho osobní sluha, a když ten jej po čase prohraje v kartách, stává se neštěstím nadporučíka Lukáše.

Dobrý voják Švejk (1956) a „Poslušně hlásím” (1957)

Režie: Karel Steklý

Hrají: Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Josef Kemr, Bohuš Záhorský, Stella Zázvorková, Alena Kreuzmannová a další

Film bude promítán v původním znění s polskými titulky.

Místo konání:
Rebel Garden Cafe, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (obok Bramy głównej Zoo)
Datum:

1.6.2012 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala