Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.1.2019 19:00 - 28.3.2019

TENDER

Výstava současné české fotografie. Kurátor Michal Nanoru.Vernisáž 24. ledna v 19:00 v galerii 
Diskuze s kurátorem ve 20:00 v galerii 

RSVP

V expozici se představí fotografie Valentýny Janů, Terezy Zelenkové, Jiřího Hroníka, Venduly Knopové, Daniely a Lindy Dostálkových, Dušana Tománka, Jiřího Thýna, Radka Brousila, Hany Knížové, Adama Holého a dalších.

Kurátor: Michal Nanoru

TENDER je přehlídkou části současné české fotografie. Název výstavy, stejně jako její pojetí, si hrají s významy slova „tender“, které si mnohdy odporují. Na jedné straně něha, citlivost, zranitelnost, péče – vlastnosti, které jako bychom nyní potřebovali bránit víc než kdy jindy v posledních desetiletích, na obou stranách Atlantiku a na celém světě. Na straně druhé ale také tendr coby veřejná nabídka a skupinová výstava jako nechtěná soutěž umělců. Nejprve soupeření o pozornost instituce a kurátora a potom o všímavost publika – kdo a v jakém světle by měl reprezentovat široké spektrum vizuálních praktik přítomných v české fotografii desátých let druhého tisíciletí?

Michal Nanoru je redaktor magazínů Živel a Hype, který se věnuje výlučně hudbě a vizuálnímu umění. Jeho články byly publikovány jak v odborných magazínech Current Musicology či Media studies, tak v popularním tisku a mainstreamových médiích. Nanoru je rovněž spoluautorem knih Here be dogs (2010), pojednávající o vizuální kultuře české klubové scény a We Saw a Cutting Board, která pomocí fotografií zachycuje historii českého skateboardingu před rokem 1989. Mezi jeho další projekty patří online databáze a výstava BigMag – Other magazines in the Czech Republic after 1989, která byla ke zhlédnutí v Moravské galerii v Brno v roce 2010 a v pražské galerii Dox v roce 2011. Nanoru ve své další výstavě zmapoval snapshotovou estetiku a její vliv na fotografy s názvem Only the Good Ones: The Snapshot Aesthetic Revisited (Galerie Rudolfinum, Praha, 2014). Mezi jeho poslední projekty patří výstava Taryn Simon: A Soldier is Taught to Bayonet the Enemy and not Some Undefined Abstraction, kterou mohli návštěvníci zhlédnout jak v pražském Rudolfinu, tak například v Drážďanech (2016)Projektil33 (Dox, Praha, 2017) a Najbrt (Moravská Galerie, Brno, 2018).

Ke shlédnutí od 24. ledna do 28. března 2019

Zvláštní poděkování Fotonově za tisk.


 

Tisková zpráva : 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 24.1.2019 19:00
Do: 28.3.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala