Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.11.2008 0:00 - 0:00

Tereza Boučková - Rok kohouta

V rámci Mezinárodního intelektuálního knižního veletrhu Non/Fiction se dne 29.11.2008 v 16:00 v CDCH, Krymskyj val d.10, uskuteční prezentace nové knihy, která byla vydána v r.2008 s názvem "Rok kohouta" i setkání s její autorkou pí.Terezou Boučkovou.

Román Rok kohouta pokračuje v její tradici silně autobiografických próz reflektujících komplikovaný vztah s otcem, Pavlem Kohoutem, milostný a partnerský život, výchovu vlastních i adoptovaných dětí, uměleckou tvorbu a konečně kritický pohled na naši společnost.

Na rozdíl od legendárního Indiánského běhu je Rok kohouta méně ironický a více drásavý. Celá kniha čtenáře strhne, nepustí a působí silným autentickým dojmem. 

Zásadním tématem je ovšem poměrně neobehraný fenomén adopcí. Boučková přesvědčivě ukazuje, jak se jí přes veškerou dobrou vůli nepovedl pokus s adoptovanými dětmi, které skončily přesně tak, jak různá mediální klišé napovídají. Celé lamentování Boučkové (ale  třeba i pasáž o Jankově filmu Vierka) pak nabádají k poměrně provokativní otázce – opravdu je život člověka flákajícího se někde mezi vězením, drogami, nezaměstnaností a sociálními dávkami ztracenější a promarněnější než běžný život maloměšťáka se dvěma dětmi, hypotékou a životem prožitým v paneláku a kanceláři netvůrčím, stereotypním způsobem?

Sympatická je Boučkové otevřenost, včetně nevyhýbání se nepříjemnostem z rodinného a partnerského života, ale především různým konkrétním sporům až skandálům (např. konflikt s časopisem Respekt). I v tom je vlastně podobná prozaickému psaní svého otce. Inu, jak zazní v Roku kohouta: Navždy zůstávám Kohoutem.

Rok kohouta Terezy Boučkové je kniha silná, čtivá, vtipná, tvrdá a naprosto zásadní.


   
   

Místo konání:

3. Tverskaja-Jamskaja 33/39
125047 Moskva
Rusko

Datum:

29.11.2008 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala