Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2019 19:00

Hranice práce - 2. ročník Ozvěn MFDF Ji.hlava

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím souvisí významnost témat, kterým se věnují. 2. ročník Ozvěn MFDF Ji.hlava představí tři vítězné snímky z let 2017 a 2018.

Q&A S REŽISÉRKOU APOLENOU RYCHLÍKOVOU

19:00 v kině
RSVP

Režie: Apolena Rychlíková, Česká republika, 2017, 70 min.

Snímek Hranice práce získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2017 ocenění pro Nejlepší český dokumentární film roku a odvezl si také Cenu diváků.

Téměř pětina Čechů pracuje za částku menší, než je 83 korun na hodinu. Existuje pro ně specifické označení: pracující chudí. Novinářka Saša Uhlová se v dokumentu Apoleny Rychlíkové vydává do nejhůře placených zaměstnání, aby popsala, jaké jsou pracovní podmínky v současném Česku. Strávila několik týdnů v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za pokladnou nebo v třídírně odpadu. Její zkušenost se stala podkladem prožité a velmi osobní zprávy o neviditelných zaměstnancích pracujících v otřesných podmínkách. Apolena Rychlíková je upravila do dokumentárního filmu složeného ze scén natočených u Uhlové doma a z videozáznamů pořízených během její práce.  Snímek tak dává možnost nahlédnout i na to, jak se ona sama vyrovnávala s koloběhem prací, změnami kolektivů, špatnými pracovními podmínkami a odloučením od rodiny. Kombinací natočených materiálu tak pro cyklus autorských dokumentů Český žurnál vznikl víc jak hodinový film s názvem Hranice práce.

Trailer k filmu zde.

 

 

O režisérce:

Apolena Rychlíková (1989) studuje dokumentární film na FAMU. Intenzivně se angažuje ve veřejném prostoru a přispívá do internetového Deníku Referendum, webového deníku A2LARM či na server Romea.cz, což se zrcadlí i v její filmové tvorbě. Na MFDF Ji.hlava byly uvedeny její snímky Hájek na zámku, Petr v podzámčí (2011), Padá vláda, něco si přej (2012), Rodina (2013), Expremiéři (2013). Touží natočit dokument o Jaromíru Jágrovi a Heleně Fibingerové.

 

Zdroj fotografie: Jan Handrejch, novinky.cz

Další filmy promítané v rámci Ozvěny Ji.Hlavy

______________________________________________________________________________________________

Rezervace propadají 10 minut před začátkem projekce.

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

26.3.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala