Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.5.2020 19:00

LIGHT STREAMING: PRAŽSKÁ PĚTKA

Online filmová série Českého centra New York. Každý čtvrtek od 23. dubna do 14. května 2020. Shlédněte filmy v 19:00 na poskytnutých odkazech z pohodlí Vašich domovů. Následuje ZOOM diskuze se speciálními hosty, moderuje kurátorka série Irena Kovářová (přibližný začátek ve 20:45 v závislosti na délce filmu).

14. května
19:00 promítání filmu přes odkaz
20:50 ZOOM diskuze s Jonathanem Owenem

RSVP NA ZOOM DISKUZI ZDE

Režisér: Tomáš Vorel, 1988, 97 min, Československo
v hlavních rolích: Milan Šteindler, David Vávra, Eva Holubová, Tomáš Hanák

FILM KE ZHLÉDNUTÍ: Zdarma na YouTube kanálu Česká filmová klasika ZDE.

Rychlým střihem se přesouváme do doby těsně před koncem komunistického režimu v Československu, k filmovému manifestu nové generace. Film představující různé styly pěti experimentálních divadelních souborů v pěti epizodách, zachycuje atmosféru konce 80. let po éře perestrojky a glasnosti. Politický systém se pozvolna rozvolňoval a nesmírná odvaha tvůrců a aktérů tohoto filmu by v předchozích letech byla zcela nemyslitelná. Satirický tón filmu nastoluje hned zpočátku Dr. Milan Šteindler, CSc., který každou epizodu uvádí. Jeho podání je z části Gustav Husák, z části Miloš Jakeš, ale hlavně zcela šteindlerovské. I epizody věnované výtvarnému a pohybovému divadlu se podílí na humorném aspektu filmu, například důvtipným designem kostýmů. Skutečně pozoruhodná je závěrečná epizoda, která je parodií na budovatelské filmy z 50. let, včetně typického hereckého projevu tehdejší doby.

Zvláštním hostem ZOOM diskuze po projekci filmu bude Jonathan Owen, britský akademik a filmový kritik žijící v Torontu s hlubokou znalostí středoevropské kinematografie. Nabídne svůj pohled na tuto komedii i na celou filmovou sérii. Diskuzi bude uvádět filmová kurátorka Irena Kovářová.

Tato akce je součástí filmové série zvané LIGHT STREAMING, v rámci které promítáme i další filmy každý čtvrtek od 23. dubna do 14. května. O výběru filmů a registraci na jednotlivé diskuze se dozvíte ZDE.

Kurátorka série Irena Kovářová


 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

14.5.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala