Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.12.2014 19:00 - 10.1.2015

THIS IS ... ARCHITECTURE: Miroslav Šašek

Výstava děl českého spisovatele, grafika a ilustrátora Miroslava Šaška, jehož původní profesí byla architektura. Miroslav Šašek patřil k nejslavnějším českým emigrantům. Jeho grafiky budou v Německu vystaveny vůbec poprvé. U oficiálního zahájení výstavy promluví Nicola Borgmann (Architekturgalerie Mnichov), Roland Opschondek a Stanislav Dvořák (Nadace Miroslava Šaška). Pořadatelem akce je Architekturgalerie München, spoluorganizátorem pak České centrum Mnichov. Akce se uskuteční za přátelské podpory Graphisoft a FSB.

Úvodní slovo na vernisáži 17. 12. 2014 v 19h pronese:

Nicola Borgmann  Architekturgalerie München
Roland Opschondek  Hans-Döllgast-Hausfreunde
Stanislav Dvorák  Miroslav Šašek Foundation 

Kdo je ten muž s deskami na obrázku?  A kam se dívá? A co má vůbec v těch deskách? Jedná se o českého ilustrátora Miroslava Šaška (1916 – 1980) a jeho pohled na architekturu směřuje k této výstavě. Není se co divit, že Šašek své desky otevře v Architekturgalerie: poprvé tak bude v Mnichově vystaven výběr 100 originálních obrazů z jeho slavných dětských knih „To je…“. Miroslav Šašek patřil k autorům-ilustrátorům udávajícím směr v 60. letech 20. století, jeho řada „To je…“ čítající 18 knih, se dodnes stále prodává.  Ta jej také proslavila po celém světě. Jako první z 18-dílného cyklu byla roku 1959 vydána kniha „To je Paříž“. V těchto dětských cestopisech jsou barevně a vtipně představeny místní památky a architektura, stejně jako vlastnosti tamějších obyvatel.

Miroslav Šašek studoval vedle architektury v Praze také kresbu a malbu, dlouhou dobu žil v Mnichově: zde pracoval pro Radio Free Europe, také zde měl rodinu a přátele. Přijměte pozvání a vydejte se s Miroslavem Šaškem na cestu do Benátek, Říma, Texasu, New Yorku, Řecka a Mnichova.

Pořadatel: Architekturgalerie München

Ve spolupráci s: České centrum Mnichov

S přátelskou podporou: Graphisoft Center München, Miroslav Sasek Foundation, Hans-Döllgast-Hausfreunde, Bayerische Architektenkammer

Místo konání:

Architekturgalerie München, Türkenstrasse 30, 80333 München

Datum:

Od: 17.12.2014 19:00
Do: 10.1.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala