Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.7.2019 - 9.8.2019

Touching 1989: Reflections & Recollections | OTEVŘENÁ VÝZVA

Před třiceti lety překreslily události roku 1989 mapu Evropy a zasáhly do životů milionů lidí. Při pohledu na tyto historické chvíle a jejich důsledky z dnešní perspektivy, jakou roli hrál rok 1989 ve vašem životě? Máte z té doby osobní zážitek nebo vzpomínku? Možná jste se odstěhovali do Velké Británie, možná máte rodinné vzpomínky, možná máte úplně jiný příběh, který byste rádi řekli. AŤ UŽ JE TO COKOLI, CHCEME TO SLYŠET.


Projekt Touching 1989 se sdílením osobních příběhů lidí, kteří prožili změny, jež teď bereme za samozřejmé, snaží vytvořit kolektivní vzpomínku na rok 1989, prohloubit naše chápání současné Evropy a zjistit více o sobě navzájem.

Pro nový videoprojekt hledáme kohokoliv bez ohledu na věk a zemi původu, kdo se cítí osobně spojen s událostmi roku 1989 a v současné době žije ve Velké Británii. 

Do projektu Touching 1989 se můžete zapojit natočením krátkého videa (maximálně dvě minuty). Odpovězte na jednu z následujících otázek a video nám zašlete. (Detailní instrukce níže). 

 • Jak jste prožívali události roku 1989? 
 • Jaký vliv měl rok 1989 na váš další život?
 • Co pro vás rok 1989 znamená?

Nasbíraná videa zveřejníme v září 2019 na stránce projektu www.touching1989.org a budeme je také společně s partnery projektu dále šířit na sociálních sítích (Instagram, Facebook, YouTube, Twitter). Příběhy budou archivovány v online galerii, která se promění v portfolio materiálů otevřených veřejnosti. Online galerie se také stane součástí fotografické výstavy dokumentující události roku 1989, která se uskuteční mezi 1. listopadem 2019 a 3. lednem 2020 v Českém centru v Londýně. Více o projektu

------------------------------

JAK SE ZAPOJIT

Natočte video

 • Vyberte si jednu z otázek, připravte si odpověď v ANGLIČTINĚ a natočte ji. Video s odpovědí by nemělo přesáhnout 2 minuty. 
 • Natočte se na digitální fotoaparát, smartphone nebo iPad.
 • Natáčejte horizontálně. Natočte video ve formátu landscape a v minimálním rozlišení 1080 pixelů (videa natočená na iPhony a iPady by měla fungovat bez problémů).
 • Ujistěte se, že je vám dobře vidět do obličeje a začněte krátkým představením (jméno a země původu).
 • Pokud je to možné, držte v ruce nebo umístěte do pozadí memento/předmět, který vám rok 1989 připomíná (noviny, klíče, hračka, pohlednice, vaše fotka z té doby, atd.).
 • Pokud máte mikrofon, použijte ho.
 • Ujistěte se, že je zvuk čistý a že je vám dobře rozumět - nenahrávejte na příliš hlučných místech.
 • Natočte video v jednom z následujících formátů: mov, mp4 nebo avi.

Pošlete nám své video
Přes WeTransfer zašlete soubor pojmenovaný ve formátu VAŠE KŘESTNÍ JMÉNO_TOUCHING 1989 na info@czechcentre.org.uk spolu s vaší aktuální fotografií a dvěma řádky o vás do 13. září 2019.

PODMÍNKY
Souhlas
Redakční upozornění

Projekt Touching 1989 organizuje České centrum, Goethe Institut, Polský kulturní institut, Rumunský kulturní institut a Slovenské velvyslanectví. 

KONTAKT
info@czechcentre.org.uk 

 

 

 

 

Místo konání:


Datum:

Od: 8.7.2019
Do: 9.8.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala