Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2008 0:00 - 15.1.2009 0:00

Tradiční české betlémy- Muzeum Vysočiny v Třebíči

Slavnostní vernisáž putovních výstavy třebíčských betlémů nás mile překvapila. Z důvodů velkého zájmu veřejnosti jsme se rozhodli prodloužit délku trvání výstavy. Zájemci ji budou moci shlédnout do 15. ledna 2009. Výstava představuje průřez betlémářskou tvorbou lidových umělců z Horácka. Jsou v ní zastoupeny jak velké betlémy stavěné zpravidla nad postelemi, tak skříňkové zavěšované na stěnu jako obraz. Betlémy pocházejí z 2. poloviny 19. století a 1. poloviny 20 století. Pro třebíčské betlémy jsou charakteristické ručně malované figurky na papíře.

Betlémy existují ve dvou základních typech: velký a skříňkový. Velký betlém se každoročně znovu stavěl obvykle podle nejdelší stěny bytu; na polici se naskládaly nejrůznější předměty, natáhl se přes ně silně pomačkaný pomalovaný papír imitující skály. Doplnil se mech a do něj se rozestavělo až 1000 ručně malovaných figurek (pastýři, ovce krávy, kozy, stromy), makety hradů a zámků. Nesmělo chybět ani výstavné město Betlém obklopené hradbami.

Skříňkový představuje redukovanou formu velkého, skládá se obvykle z menších součástek.

Malovat betlémové figurky patřilo k hobby Třebíčanů; zpravidla omalovávali figurky, které vytvořil po roce 1800 místní malíř Hartman. Zlom nastal po vzniku republiky v r. 1918, předlohy se začaly hledat i jinde (reprodukce obrazů, cestopisy atp.). Největší rozkvět betlémářství spadá do období přelomu 19. a 20. stol., tehdy s v domácnostech stavělo cca 60 velkých beltémů, malý za oknem byl prakticky v každém domě.

Betlémy s figurkami vyřezávanými ze dřeva a mechanické (pohyblivé) byly v Třebíči okrajovou záležitostí a na výstavě v Českém centru je bohužel neuvidíte.

 

 

 

 

 

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

Od: 4.12.2008 0:00
Do: 15.1.2009 0:00

Organizátor:

České centrum, Muzeum Vysočiny v Třebíči


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala