Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2017 - 9.11.2017

Mezinárodní festival poezie Transpoesie 2017

Již po sedmé se letos na podzim uskuteční mezinárodní festival TRANSPOESIE, organizovaný sítí evropských kulturních institutů se sídlem v Bruselu - EUNIC Brussels. Akce se koná u příležitosti Evropského dne jazyků, který připadá na 26. září. Letos bude festival zahájen právě 26. 9. a návštěvníkům nabídne autorské čtení v původním jazyce doplněné promítanými překlady, kterého se zúčastní také česká spisovatelka Zuzana Fuksová.

Hlavním cílem projektu Transpoesie je propagace multilingvismu a kulturních odlišností v Evropě, ale také podpora práce překladatelů a učitelů cizích jazyků. Projekt je inspirován úspěšnými akcemi „Poems on the Underground“ v Londýně a „Wiersze w Metrze“ ve Varšavě a dalšími podobnými akcemi, které probíhají v hlavních městech po celém světě (New York, Paříž, Montreal). Posledních šest ročníků EUNIC Brussels přinášel návštěvníkům v Bruselu evropskou poezii v původních jazycích prezentovanou na veřejných místech či v dopravních prostředcích. Letos se festival zaměří na obohacení programu menšího počtu akcí věnovaných poezii.

Zuzana Fuksová, česká spisovatelka o sobě tvrdí, že je humoristka, její matka v ní vidí znaky poruchy osobnosti.  Ve své knize „Cítím se jako Ulrike Meinhof“ Fuksová sbírá miniatury: odposlechnuté hovory, glosy a poznámky, pokusy o aforismy nebo prostě fóry. Čtenáře přitom provádí po cizině i domovině: Curych, Bombaj, Praha, Brno. Její vyjadřování je nejen plné ryze moravských či brněnských výrazů, ale jsou v něm také tzv. internetismy, facebookismy a twitterismy. Píše s úsměvem o jiných a sama o sobě, taky o běžném životě s někdy až nekorektním humorem.

Poznejte evropskou kulturní a jazykovou rozdílnost na třech literárních večerech festivalu Transpoesie a také v rámci výstavy v Nákupní galerii Anspach (Anspachlaan 24, 1000 Brusel). Na dvacet velkoformátových panelů s básněmi v původním jazyce, francouzském, anglickém a holandském překladu v krásné grafice dvorního (rumunského) grafika tohoto ročníku Transpoesie.

26. září 2017 | 19:30| Muntpunt

Transpoesie bude zahájena u příležitosti Evropského dne jazyků v Muntpunt, dokumentačním centru vlámské komunity v Belgii a nabídne návštěvníkům náhled do tvorby sedmi spisovatelů z různých zemí. Literárního večera se zúčastní Zuzana FUKSOVÁ (Česká republika), Malin (Finsko) a Melinda LONNBERG (Finsko), kteří spolu tvoří duo EstradpoesiFI, Harkaitz CANO (Baskicko), Vladimir ĐURISIC (Makedonie), the Fatih OKUMUŞ (Turecko) and Anja GOLOB (Slovinsko).

Vstup na tuto akci je volný, nicméně je potřeba se předem registrovat zde.

17. října 2017 | 20:00 | BOZAR   

Jako každý rok přivítá v Bruselu pět spisovatelů také palác umění BOZAR. Nabídne autorskou tvorbu velmi různorodých autorů -  úryvky svých děl přednesou Peter VERHELST (Belgie), Maarja KANGRO (Estonsko), Chus PATO (Španělsko), Abdellatif LAABI (Francie) a Andra ROTARU (Rumunsko). Večerem provede Gudrun DE GEYTER.

Více informací ohledně této akce a vstupenkách naleznete zde

 

9. listopadu 2017 | 19:30 | Balassi Intitute 

Poslední setkání s autory a hosty tohoto ročníku se bude konat tradičně v maďarském kulturním institutu. Totoho večera v neformální a přátelské atmosféře se zúčastní sedm umělců - Mieze MEDUSA (Rakousko), Oddfríður Marni RASMUSSEN (Faerské ostrovy), Anna TERÉK (Maďarsko), Gerdur KRISTNÝ (Island), Florent TONIELLO (Lucembursko), Krzysztof SIWCZYK (Polsko) a Maria DO ROSÁRIO PEDREIRA (Portugalsko). Po čtení je možnost neformálně pohovořit s autory při sklence tradičního nápoje.

Veškerá čtení proběhnou v rodných jazycích autorů,za něž bude promítán překlad do francouzštiny, angličtiny a vlámštiny.

 

Kdy: 26.září – 9.listopadu 2017 

Kde: Muntpunt, BOZAR, Balassi Institute 

Více informací na webu http://transpoesie.eu/ 

Facebookhttps://www.facebook.com/Transpoesie/?fref=ts

 

Místo konání:

Datum:

Od: 26.9.2017
Do: 9.11.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala