Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2018 - 11.10.2018

Olga Pek hostem festivalu Transpoesie

Festival poezie, jenž se každoročně koná v Bruselu a popularizuje tak básně a krásu evropských jazyků, letos odstartuje na Evropský den jazyků, 26. září, literárním večerem v paláci BOZAR. Jeho cílem je  seznámit belgické a mezinárodní publikum s jazyky jako jsou čeština, maďarština nebo estonština, ale i faerština, gruzínština a hebrejština. Již osmý ročník festivalu Transpoesie potrvá dva týdny a na programu má tři večery autorských čtení básní v originálním jazyce s promítanými překlady do francouzštiny, angličtiny a nizozemštiny. Poezie bude k vidění a slyšení také ve veřejném prostoru díky plakátům ve veřejné dopravě (metro, tram, bus) a čtení v bruselských stanicích metra.

Českým hostem Transpoesie bude Olga Pek - básnířka, překladatelka a organizátorka literárních akcí. Je bývalou ředitelkou Prague Microfestival a šéfredaktorkou časopisu Psí Víno. Je spoluautorkou "Amoeba" (2015) a spoluredaktorkou kritické antologie "Terrain: Essays on the New Poetics" (2014).

BOZAR: Terarken Room, 26. 9. 20:00 (lístky ke koupi zde)

Celý večer je věnován ženské perspektivě událostí minulých a současných. Rok po vypuknutí skandálu #meetoo se BOZAR rozhodl spolu s Transpoesií pozvat pět výjimečných současných autorek a dát tak publiku možnost si poslechnout vše, co chtějí říct. Představí se: Simone Atangana Bekono (Nizozemsko), Ann Cotten (Rakousko), Christina Hagen (Dánsko), Olga Pek (Česká republika) a María Eloy-García (Španělsko).

Unikátní formát doplní v druhé půlce populární zpěvák DAAN a klavíristka Grażyna Bienkowski. Jejich příspěvek bude věnován Sylvii Plathové (1932 - 1963), jedné z nejznámějších básnířek dvacátého století.

Druhý literární večer se bude konat ve vlámské knihovně MuntPunt 4. října od 20:00, třetí a závěrečný večer v Maďarském kulturním institutu 11. října od 20:00.

Více informací  - celé básně, nahrávky, archiv předešlých ročníků i kompletní seznam účinkujících z 24 zemí najdete zde: http://transpoesie.eu/

Všechny aktuální informace se také nacházejí na Facebooku Transpoesie. 

Místo konání:

various

Datum:

Od: 26.9.2018
Do: 11.10.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala