Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2012 - 25.10.2012

Jan Jílek představí své básně na TRANSPOESII

Již podruhé bude bruselské metro slavit Evropský den jazyků (26. září) sbírkou evropských básní. Národní kulturní instituty Evropské Unie (EUNIC), sídlící v Bruselu, podruhé uvedou projekt Tranpoesie, v rámci kterého vystaví 24 básní ve stanici Botanique a uvnitř vagónů metra. Českou republiku bude v letošním roce reprezentovat slammer, vítěz soutěže české Slam Poetry v roce 2011, Jan Jílek. Jeho báseň „Generacesta“ se objeví na plakátech ve stanici Botanique i uvnitř vagónů a sám Jan Jílek přijede na jeden z literárních večerů spojených s projektem, dne 25. října.

Sbírka 24 básní z 24 evropských zemí v 22 jazycích bude zobrazena v původním jazyce spolu s překladem do francouzštiny a vlámštiny, což umožní týdně téměř třem milionům cestujících proměnit běžnou cestu v nevšední a inspirující zážitek. Projekt Transpoesie představí 20 plakátů v koridoru stanice metra Botanique a 250 plakátů uvnitř vagónů po dobu jednoho měsíce. Tématem druhého ročníku projektu je vztah mezi generacemi – v návaznosti na Evropský rok aktivního stárnutí v roce 2012. Transpoesie si klade za cíl vybízet ke studiu jazyků a podporovat mnohojazyčnost.

TRANSPOESIE je pořádána organizací EUNIC, která sjednocuje evropské kulturní instituty, ve spolupráci se STIB / MIVB (dopravní podnik v Bruselu) za podpory Lotterie Nationale.

Myšlenka básní v metru vznikla v Londýně v roce 1986 a její duchovní matkou byla americká spisovatelka Judith Chernaik. Obdobné projekty probíhají i v dalších evropských městech. Organizace EUNIC se podílí na již 4 roky trvajícím projektu poezie v metru v polské Varšavě „Wiersze w Metrze“.

Jan Jílek vystudoval bohemistiku a filmovou vědu na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde nyní působí jako interní doktorand. Dále pracuje jako hlavní dramaturg filmového festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Slam poetry se věnuje od roku 2006 a absolvoval desítky vystoupení v České republice, na Slovensku, v Polsku, Rakousku či Německu. V letech 2008 a 2011 vyhrál české slamové republikové finále a v roce 2010 vydal sbírku Jan jí lilek, vůbec první soubor českých slamových textů vydaných knižně. Nehynoucí inspirací je mu především jeho krásná žena Anna.

Jan Jílek

Bruselské vydání doplní i literární akce. Dne 26. září od 17:00 hodin proběhne vernisáž panelů ve stanici metra Botanique a literární večer pořádaný ve spolupráci s organizací Passa Porta, na kterém bude číst svou poezii a debatovat 7 básníků zapojených do projektu. Dne 25. října se literární večer uskuteční v Maďarském kulturním institutu a sejdou se na něm 4 slammeři, kteří předvedou svou ukázku slam poetry. Na tento večer zavítá i český básník a slammer Jan Jílek.

Více informací o celém projektu je možné získat na webové stránce http://www.transpoesie.eu/php/index.php

EUNIC je globální síť propojující mezinárodní instituty členských států EU, zabývající se kulturními vztahy. Institut byl založen v roce 2006 a má 30 členů z 25 zemí. Členové EUNIC pracují ve více než 150 zemích a ve více než 2 000 pobočkách. Jejich doménou je umění, jazyky, mládež, vzdělávání, věda, interkulturní dialog a odvětví rozvoje. Instituce zaměstnává více než 25 000 zaměstnanců a její obrat činí více než 2,5 mld. €.

http://www.eunic-online.eu

Pro více informací kontaktujte: Kristina Prunerová, prunerova@czech.cz, +32 2 641 89 49

Facebook: http://www.facebook.com/#!/pages/Transpoesie/258691644148899

Místo konání:

Stanice metra Botanique

Datum:

Od: 26.9.2012
Do: 25.10.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala