Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.3.2019 18:30

Přednáška | PhDr. Jiří Plachý, Ph.D. - Češi v odboji

Před 2. světovou válkou byli vídeňští Češi jednou z nejpočetnějších a zároveň nejvíce vlastenecky uvědomělých národnostních menšin. Již v prvních měsících po anšlusu muselo gestapo zasahovat proti velmi rozvětvené síti československé zpravodajské služby. V následujících letech vzniklo ve Vídni několik českých odbojových skupin. Vedle občanského odboje působila řada vídeňských Čechů také v ilegální Komunistické straně Rakouska. Odbojové skupiny posílili také Češi z tzv. protektorátu a odtrženého pohraničí, kteří přicházeli do Vídně v rámci nuceného pracovního nasazení.

Pravděpodobně nejzajímavější a z hlediska spojeneckého válečného úsilí ve své době nejpřínosnější byla skupina organizovaná českým katolickým knězem Josefem Pojarem. Ten podnikl na jaře 1944 riskantní cestu za spojenecké linie. V jihoitalském Bari získal zpravodajský výcvik a následně se vrátil do Vídně. Řada vídeňských Čechů byla nacistickým režimem vězněna v koncentračních táborech a mnozí přišli o život. Poměrně málo známou skutečností je, že více než šest desítek rakouských občanů českého původu bojovalo v řadách čs. zahraniční armády na Západě, kam se dostali především jako bývalí příslušníci Wehrmachtu.

Večer otevře Šárka Jarská ze společnosti Živá paměť.

Historik Jiří Plachý (*1975) se specializuje především na dějiny druhého zahraničního odboje a poúnorovou perzekuci jeho účastníků. Za knihu zabývající se s osudy československých parašutistů z Velké Británie v poúnorovém Československu obdržel v roce 2015 Literární cenu Jaroslava Golla. Od roku 2007 je vědeckým pracovníkem historicko-dokumentačního odboru Vojenského historického ústavu v Praze a do roku 2016 současně působil také na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Přednáška bude tlumočena z češtiny do němčiny.

-------------------------

Akce je tematicky spojena s výstavou Totální nasazení, kterou si do 15. 3. 2019 můžete prohlédnout na Vídeňské univerzitě.V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociální síti Facebook a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

14.3.2019 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala