Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.6.2015 - 9.6.2015

Český dramatik Roman Sikora zaimprovizuje na divadelním festivalu Con_Testo v Miláně

Český dramatik a publicista Roman Sikora se zúčastní mezinárodního divadelního projektu Con_Testo – divadlo v reálném čase, který se uskuteční 7. - 8. června 2015 v Miláně v divadle Filodrammatici ve spolupráci s EUNIC Milán. Roman Sikora společně s pěti italskými herci a režisérem budou mít 24 hodin na to, aby připravili k uvedení krátkou divadelní hru na vybrané aktuální téma z italského tisku. V pondělí 8. června od 21:00 hodin bude představení Romana Sikory a ostatních čtyř participujících dramatiků z dalších evropských zemí uvedeno milánskému publiku v divadle Filodrammatici Via Filodrammatici, 1 Milán.

Originální festival současného divadla Con_Testo z dílny Bruna Fornasariho a Tommasa Amadia se letos nově zaměří výhradně na neitalské režiséry, kteří se však budou muset vypořádat s náměty z italského prostředí. Tvůrci festivalu tak reagují na současnou realitu v Miláně, který se na půl roku stal hostitelem Světové výstavy EXPO. V době, kdy Milán otevírá svou náruč návštěvníkům z celého světa, chce Con_Testo vyvolat dialog, sjednotit a zároveň konfrontovat dramatické přístupy z různých koutů Evropy v jedinečném divadelním projektu, který jako odměnu jeho účastníkům nabídne prostou radost z možnosti podílet se na něm.

 

Roman Sikora

Dramatik a publicista Roman Sikora se narodil 3. července 1970 v Třinci. Vyučil se na Středním odborném učilišti hutnickém v Třinci v oboru mechanik automatizační techniky. Pracoval několik let v Třineckých železárnách jako elektrikář a zámečník. Po vojenské službě vystudoval činoherní dramaturgii na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Je autorem dvou desítek divadelních a rozhlasových her, řady publicistických textů a divadelních kritik.

Za hru Smetení Antigony získal v roce 1998 2. místo v soutěži o nejlepší český divadelní text Nadace Alfréda Radoka. Jeho texty byly uvedeny na českých i zahraničních scénách a v Českém a Slovenském rozhlase. V poslední době byly inscenovány jeho hry Zmatek nad zmatek, Pohřbívání, Smrt talentovaného vepře, Snídaně s Leviathanem a zejména Zpověď masochisty, kterou v současné době hraje tallinský VAT Teater, Theater Dortmund, polská divadla v Hnězdně, Plocku, Lodži a Goleniowě; hrána byla také ve Švandově divadle v Praze a v Konzert Theater ve švýcarském Bernu. V Národním divadle Brno se hraje jeho adaptace Aristofanovy Lysistraty, ve Švandově divadle je spoluautorem muzikálu Popeláři.

Jako divadelní kritik působil v Literárních novinách, v internetovém Deníku Referendum, kam dodnes přispívá. Spolupracoval s Lidovými novinami, s Českým rozhlasem, A2larmem, s Amatérskou scénou.

Občas rovněž překládá z polštiny. Přeložil divadelní hru Janusze Głowackého Fortinbras se opil a dvě hry Małgorzaty Sikorské-Miszczuk Zmizelé Československo a Země, v níž občanům utekla srdce a zanechala po sobě dopisy.

 

Vstupné: € 10,00

 

Informace a rezervace:

Teatro Filodrammatici – via Filodrammatici, 1, Milano

tel. +39 02 36727550

mail biglietteria@teatrofilodrammatici.eu

 

Místo konání:

Via Filodrammatici 1, Milano

Datum:

Od: 6.6.2015
Do: 9.6.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala