Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.8.2018 20:00

Ucho

Praha v 50. letech: ministerský náměstek a jeho žena se vrací z výstřední vládní recepce do své vily. Něco není v pořádku. Vypadá to, že tam byla Státní bezpečnost, aby nainstalovala další „ucho“. Snímek překvapivě otevřeně a věrně zachycuje, jak v té době fungovala Státní bezpečnost. Naléhavými černobílými obrazy a sugestivní hudbou navozuje atmosféru nejistoty a strachu ze zvůle státu, se kterou se v době stalinismu mohl setkat každý. UCHO bylo pro tehdejší pohlaváry jedním z nejobávanějších filmů. Okamžitě po svém dokončení v roce 1970 byl snímek uzamčen do trezoru. Své mezinárodní premiéry se dočkal až v roce 1990 na filmovém festivalu v Cannes.

O konci pražského jara

Před 50 lety v noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupili na území tehdejšího Československa vojska Varšavské smlouvy, konkrétně Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Snahy o reformaci a liberalizaci socialistického režimu v Československu poté utichly stejně tak jako jeden z nejinovativnějších proudů evropských filmových dějin, tzv. československá nová vlna.

Při příležitosti tohoto výročí představí České centrum Berlín společně s Zeughauskinem filmový maraton „O konci pražského jara“ právě těch filmů, které vznikly v posledních letech československé nové vlny. Kromě jiného budou k vidění i tři filmy, které vznikly až po pádu komunismu a svým dějem se vrací k období konce pražského jara.

 

Ucho

 ČSSR 1970, 94 min., v originálním znění s něm. titulky, režie: Karel Kachyňa

 

Vom Ende des Prager Frühlings ist eine gemeinsame Filmreihe des Zeughauskinos und des Tschechischen Zentrums Berlin.

 

 

Místo konání:

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Datum:

16.8.2018 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala