Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.10.2009 0:00 - 0:00

Úloha tisku v obdobích transformace

Při příležitosti dvacátého výročí od pádu železné opony uspořádalo sdružení Kulturních institutů států Evropské unie (EUNIC) ve spolupráci s Asociací evropských novinářů (APE) a Institutem Cervantes v Madridu besedu na téma "Role tisku v obdobích transformace". Různorodí novináři porovnají své zkušenosti týkající se práce v tisku v důležitých obdobích, kterými prošly jejich země. Síla slova, nové tváře, nové pohledy, komentáře ohledně minulé a současné situaci v zemi, to vše mělo obrovský vliv na to, zda si změna, kterou země procházela, získá podporu lidí a jakým směrem se bude nadále ubírat.

 

Besedy se zúčastní polský novinář Maciej Stasiński, který pro noviny La Vanguardia popsal útlak hnutí Solidarnosc v letech 1981-1989; Martin M. Šimečka, "československý" novinář, podílel se na vydání několika disidentských periodik, byl šéfredaktorem slovenského deníku SME a významného českého týdeníku Respekt; Edit Inotai z Maďarska, a Tia Serbanescu, novinářka, nakladatelka y sloupkařka prestižních rumunských deníků a časopisů, autorka politicko-historických analýz. Miguel Ángel Aguilar, významná osobnost španělské žurnalistiky a generální tajemník španělské sekce Asociace evropských novinářů vyzve k debatě své španělské kolegy. Debatu povede José María Ridao, španělský spisovatel a diplomat, člen Vydavatelské rady El País.

 

 

Martin Milan Šimečka, narozen 1957, je slovenský prozaik a publicista. Jelikož pocházel z rodiny disidenta, nebylo mu umožněno studium. Již od roku 1980 začínal publikovat v samizdatových časopisech (Obsah, Kontakt, Fragment-K), po pádu komunistického režimu v roce 1990 založil vydavatelství Archa a od roku 1999 působil jako šéfredaktor slovenského deníku SME, který proměnil na nejkritičtější slovenské noviny. V letech 2006-2008 byl šéfredaktorem českého časopisu Respekt a v současnosti působí na pozici editora.

 

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

22.10.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

EUNIC


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala