Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2005 0:00 - 0:00

Umělci v Terezínském ghetu a v koncentračním táboře Dachau

Daniela Uher (Německé národní muzeum Norimberk) Umělci v Terezínském ghetu a v koncentračním táboře Dachau Mezi téměř 150.000 židovskými vězni, které nacisté v letech 1941 až 1945 deportovali do Terezína, byla také celá řada intelektuálů, herců, spisovatelů, muzikantů, architektů a výtvarníků z celé Evropy. Vytvářeli tak na čas nucené společenství. V Terezíně se vyvinuly dvě úrovně umělecké tvorby. Povolená kulturní tvorba měla zakrýt skutečný význam gheta a okrášlit životní podmínky, tajná činnost v podobě zakázaného umění a kultury byla pro vězně zdrojem útěchy a naděje. Za odlišných předpokladů se vyvinula v koncentračním táboře Dachau podobná situace. Také zde chtěli vězni zanechat okolnímu světu zprávu o zrůdných machinacích nacistů. Kunsthistorička Daniela Uher se věnuje především rozličným vrstvám zakázaného umění v koncentračních táborech, jež znázorňuje četnými dia-snímky. Je pro nás potěšením, že můžeme tento večer přivítat také Gretu Klinsberg, která v legendárních představeních dětské opery Brundibár v Terezínském ghetu ztělesnila Aniku a zřejmě jako jediná ženská představitelka holocaust přežila. Po přednášce bude k dispozici pro následnou diskuzi. Spolupořadatel – s přátelskou podporou zmocněnce spolkové vlády pro potřeby postižených

Daniela Uher (Německé národní muzeum Norimberk)

Umělci v Terezínském ghetu a v koncentračním táboře Dachau

Mezi téměř 150.000 židovskými vězni, které nacisté v letech 1941 až 1945 deportovali do Terezína, byla také celá řada intelektuálů, herců, spisovatelů, muzikantů, architektů a výtvarníků z celé Evropy. Vytvářeli tak na čas nucené společenství. V Terezíně se vyvinuly dvě úrovně umělecké tvorby. Povolená kulturní tvorba měla zakrýt skutečný význam gheta a okrášlit životní podmínky, tajná činnost v podobě zakázaného umění a kultury byla pro vězně zdrojem útěchy a naděje. Za odlišných předpokladů se vyvinula v koncentračním táboře Dachau podobná situace. Také zde chtěli vězni zanechat okolnímu světu zprávu o zrůdných machinacích nacistů.

Kunsthistorička Daniela Uher se věnuje především rozličným vrstvám zakázaného umění v koncentračních táborech, jež znázorňuje četnými dia-snímky.

Je pro nás potěšením, že můžeme tento večer přivítat také Gretu Klinsberg, která v legendárních představeních dětské opery Brundibár v Terezínském ghetu ztělesnila Aniku a zřejmě jako jediná ženská představitelka holocaust přežila. Po přednášce bude k dispozici pro následnou diskuzi.

Spolupořadatel – s přátelskou podporou zmocněnce spolkové vlády pro potřeby postižených

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

7.11.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala