Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.5.2020 - 31.5.2020

UNOSTO v Řecku

Sdružení mladých českých šperkařů představí po celý květen svá díla v galerii Marneri a zároveň bude výstava součástí Athens Jewelry Week.

České centrum Athény představí svému publiku sdružení mladých šperkařů UNOSTO. Společná výstava šperků bude uvedena v galerii Marneri, jež se nachází přímo pod Akropolí. Zároveň se výstava dostala do výběru prestižního Athens Jewelry Week, takže i letos bude mít Česká republika svého zástupce a snad zopakuje loňský úspěch Lucie Houdkové.

 

UNOSTO

Naše tělo i mysl jsou neustále v pohybu. Dokonce i když se snažíme odpočívat, jsme plní neklidu. Na druhou stranu, jsme to my, kdo je neustále v akci, nebo jsme nehybní a v pohybu je okolní svět?

UNOSTO je skupina mladých českých šperkařů. V našich nejnovějších kolekcích se zabýváme odvěkým pohybem v mnoha jeho aspektech. Karla Olšáková a Nastassia Aleinikava navazují na skvělou tradici českého kinetického šperku a umožňují svým šperkům houpat se, rotovat a všelijak se proměňovat. Lucie Houdková a Markéta Richterová se inspirovaly diskrétním pohybem rostlin. Příroda hraje důležitou roli také v případě broží Kláry Šípkové, které reprodukují pravidelné proměny fází měsíce. Optickou nestálost a mihotání vtiskla do svých náhrdelníků Kateřina MatěchováMartin Verner pak přináší do výstavy prvek městské kultury, když opisuje gesta autorů graffiti a převádí jejich pohyby do formy prostorových arabesek.

Více zde

 

Galerie Marneri

El. Marneri Galerie se nachází na jižním úpatí Athénské akropole, v prostoru postaveném na vykopávkách z pozdní antiky. Galerie je aktivní více než tři desetiletí. Ve skutečnosti se jednalo o první prostor svého druhu v Řecku, tj. o první galerii, která se plně věnuje předvádění a propagaci současných a uměleckých šperků. 

Více zde

Ukázka z loňské výstavy šperků v galerii Marneri:

Athens Jewelry Week

Athens Jewelry Week je festival, který vytváří prostor, kde se umělci a diváci z oblasti současných šperků mohou setkávat a vyměňovat si nápady, vytvářet síť a rozvíjet budoucí spolupráci. Práce vystavené během AJW nejsou jen uměleckými díly, které vyjadřují stavy bytí, vyvolávají diskuse a komentují současné sociologické struktury a tendence, ale jsou také prostředkem k dosažení cíle. Silné vazby, které se vytvářejí mezi jednotlivci a skupinami pocházejícími z různých kultur, podporují AJW a stávají se zdrojem nových a progresivněji působivějších akcí.

Více zde

Ukázka z AJW 2019:

 

Místo konání:

Eleni Marneri Galerie Lempesi 5, 117 42 Athens

Datum:

Od: 7.5.2020
Do: 31.5.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem