Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.11.2019 19:30 - 21:00

Film | Uzly a pomeranče

Po smrti matky se svět dospívajícího Darka změní a začne dospívat rychleji, než by si přál. Darek se musí vyrovnat s prvními šrámy na duši, smutkem otce a starostí o postiženou sestru. Ale i z toho existuje cesta, a tou jsou koně, kteří ho přivedou k jeho první lásce – dívce vonící po pomerančích. Spisovatelka a scénáristka Iva Procházková spolu s manželem, režisérem Ivanem Pokorným, představují po seriálu Vraždy v kruhu další umělecký projekt, filmovou adaptaci oceňované knihy Uzly a pomeranče.

V českém znění s anglickými titulky. Vstup zdarma!

Darek (Tomáš Dalecký) je deváťák s mladší postiženou sestrou Emou (Hana Bartoňová), o niž se stará a brání ji před celým světem. Po smrti jejich matky (Eva Sakálová) se ale změnil život celé rodiny. Jejich otec (Stanislav Majer) se s momentální situací nemůže vyrovnat a svůj smutek zapíjí. Nakonec přijde o práci a rodině hrozí, že jim bude odebrána malá Ema. V této bezvýchodné chvíli se objeví dávný kamarád, který přinese naději a s ní i nové životní perspektivy. Přichází s nápadem chovat společně koně. Darkův otec se chopí výjimečné příležitosti a dostává nový smysl života. Ovšem neplatí to jen pro něj, ale i pro samotného Darka, jehož baví starost o koně a díky nim se mu otvírají zcela nové možnosti. Nově objevená láska ke koním mu do života přináší ještě něco víc, a to jeho první lásku Hannu (Emilie Neumeister). S Hannou se zná již dlouho a má ji rád, ale nakonec se do sebe oba zamilují.

Promítání se zúčastní také autoři Iva Procházková a Ivan Pokorný.

Česko/Německo/Slovensko, 2019, 92 min

Režie: Ivan Pokorný; Scénář: Iva Procházková; Hrají: Tomáš Dalecký, Emilie Neumeister, Stanislav Majer, Ewa Farna, Leoš Noha, Steffen Groth, Eva Sakálová, Anton Petzold, Ľuboš Kostelný, Petra Bučková, Elizaveta Maximová, Lenka Loubalová, Dietmar Voigt; Kamera: Jürgen Rehberg; Hudba: Jiří Hájek

 

Iva Procházková (*1953) autorka knih pro děti a mládež, která spolu se svým manželem v minulosti spolupracovala na mnoha divadelních i filmových projektech, bude hostem na knižním veletrhu Buch Wien, kde čtenářům představí německý překlad knihy Eliáš a babička z vajíčka (Elias und die Oma aus dem Ei). Procházková publikovala německy i česky a také je často překládanou autorkou, a to platí i o její knize Uzly a pomeranče, v níž popisuje osud a svět hlavního hrdiny Darka. 

 

Událost se uskuteční ve spolupráci s Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku, Českým velvyslanectvím v Rakousku, Moravskou zemskou knihovnou, Českým literárním centrem a Daniel Severa Production.


Prosíme návštěvníky, aby přišli vzhledem k místu konání akce vhodně oblečeni. Do budovy Velvyslanectví ČR není dovoleno vstupovat se zavazadly (batohy, příruční tašky, atd.)!

 

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

11.11.2019 19:30 - 21:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala