Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.6.2012 0:00 - 17.6.2012 0:00

5. Jarmark Benedykta Polaka česky!

Letošní, již 5. ročník Jarmarku nadchne všechny milovníky české kultury. Na programu jsou výstavy, české filmy, zábava s českou hudbou a... české povídaní! Zveme na neobyčejný svátek k památce hrdinného potulného misionáře!

Cílem jarmarku je popularizace znalostí o kultuře zemí, které se vyskytly na trase výpravy prvního polského cestovatele Benedykta Polaka. Jde o nepříliš známou, ale zapamatování hodnou historickou postavu, díky v jejíž písemné zprávě z cest pod názvem Liber Tartarorum jsou vládcům Evropy 13. století přiblížena nebezpečná a tajemná země Mongolů. Jarmark dosud hostil tyto země: Mongolsko, Francii, Ukrajinu a Kazachstán. Letos bychom chtěli přilákat pozornost leczyckých milovníků cestování právě k Čechám, odkud pocházel jeden z účastníků památné výpravy.

Program:

Ve dnech 1., 2. a 3. června 2012 zveme na leczycký zámek na 5. Jarmark Benedykta Polaka. Letošní setkání bude věnováno české kultuře. V leczyckém zámku bude možné zhlédnout dvě výstavy: „Legendy českých hradů a zámků“ (instalována po celý červen) a „Česká nej...“ (1. – 3. června). V pátek 1. 6. večer se bude na zámeckém nádvoří konat projekce českých filmových komedií. v sobotu 2. 6. bude uveden na zámecké věži blok animovaných filmů pro děti. V průběhu obou dnů budou promítnuty filmy: „Vesničko má středisková“, „Slavnosti sněženek“, „Perličky na dně“, „Zítra ráno vstanu a opařím se čajem“, „Kdo chce zabít Jessii?“, „Zločin v dívčí škole“ a „Pojďte pane, budeme si hrát“.

V neděli 3. 6. před polednem se budou pod dohledem českých instruktorů konat workshopy historického šermu a výtvarná soutěž pro děti o nejlepší ilustrace české filmové pohádky. V neděli večer bude jarmark zakončen taneční zábavou ve znamení oblíbených hitů české populární hudby. Do jinak uvolněného charakteru setkání s českou kulturou budou včleněna i vážnější témata související s hudbou a historií. V neděli se bude konat koncert vážné hudby Česká a polská vokální lyrika s repertoárem českých skladatelů. V průběhu koncertu vystoupí studenti Vokálně-herecké fakulty Hudební akademie v Lodži, na programu jsou díla Antonína Dvořáka: Biblické písně op. 99 a Cikánské melodie op. 55 výběr písní.

Výstava „Česká nej…“ představí vybrané významné jevy, výrobky, vynálezy, architekturu, části přírodního bohatství a další zajímavosti, které si zaslouží pozornost a jež vznikly v České republice, jsou pro Čechy charakteristické, získaly světový věhlas nebo existují pouze v České republice.

Výstava „Legendy českých hradů a zámků“ poutavým způsobem představuje kulturní a historické bohatství českých hradů a zámků, kterých je v Čechách více než 5000! Výstava překvapí svým novátorským interdisciplinárním pojetím. Historie a legendy 32 památek z různých koutů České republiky jsou představeny prostřednictvím starých písní dávných potulných hudebníků.

Výstavy se konají pod záštitou Velvyslance ČR v PR J. E. Jana Sechtera.

Generální partner: CEZ Polska; Koleje Czeskie

Místo konání:
Muzeum na Zamku w Łęczycy, Łęczyca, ul. Zamkowa 1
Datum:

Od: 1.6.2012 0:00
Do: 17.6.2012 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala