Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2012 18:30 - 31.1.2013

Výstava Vlasty Voskovcové a Miloše Síkory v Bruselu

České centrum v Bruselu vás srdečně zve na vernisáž výstavy Vlasty Voskovcové a Miloše Síkory, která proběhne v prostorách galerie Českého centra dne 4. prosince 2012 od 18:30 hodin.

Vlasta Voskovcová (1950) a Miloš Síkora (1945) jsou oba čeští emigranti žijící v Paříži. V Paříži žijí v těsném sousedství, skoro v témže domě, příběhy jejich exilu jsou však diametrálně odlišné. Vlasta Voskovcová opustila tehdejší Československo začátkem normalizačního období, Miloš Síkora před jeho koncem. A přece jejich pařížská setkání a sblížení i následná dvacetiletá souběžnost tvorby nejsou náhodné, mají svůj prapůvod v určitém společenském přátelském a názorovém ovzduší a východisku. Role prostředníka tu připadla manželu Vlasty Voskovcové, básníku Prokopu Voskovcovi (1942 – 2011), který se s Milošem Síkorou seznámil na přelomu 60. a 70. let minulého století.

Oba umělci spolu budou vystavovat již poněkolikáté. Jejich výtvarné světy jsou sice zcela odlišné, ale jejich díla jako by spolu vedla dlouhý pokračující dialog a jako by se navzájem spontánně doplňovala. V poslední době je vidět na tvorbě obou výtvarníků jakési vyzrání. Do Bruselu přivezou sérii obrazů a kreseb.

Vlasta Voskovcová se narodila v Třebíči. Na Karlově univerzitě v Praze studovala historii umění. Po emigraci do Francie studovala v Paříži výtvarné umění a psychologii. V devadesátých letech byla na stáži v psychiatrické léčebně Sainte Anne v Paříži, kde se snažila pomáhat psychicky nemocným lidem výtvarnou tvorbou. Poté v této činnosti pokračovala i mimo nemocnici. Ilustrovala několik básnických sbírek a knih pro děti. Vystavovala v České republice, v Bruselu a v Paříži.

Miloš Síkora studoval výtvarné umění v Praze. Pracoval jako umělecký ředitel a současně se věnoval své vlastní tvorbě. Maloval a tvořil objekty pro známé galerie. V roce 1989 emigroval do Francie. Je členem Asociace malířů při galerii M.O.M.A. v New Yorku. Během svého života vystavoval v mnoha státech světa – v České republice, Belgii, Japonsku, Francii a ve Spojených státech amerických.

Kdy: 4. prosince 2012 od 18:30 hodin

Kde: České centrum v Bruselu, 150 avenue Adolphe Buyl, 1050, Brusel

Výstava potrvá do konce ledna 2013

 

Místo konání:

150-152 Avenue Adolphe Buyl
1050 Bruxelles / Brussel
Belgie

Datum:

Od: 4.12.2012 18:30
Do: 31.1.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala