Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.5.2012 20:00 - 26.5.2012

Václav Girsa - Wirklich

Girsova tvorba má několik paralelních linií a přístupů, od exprese přes abstrakci až ke „konceptu“, od obrazu k objektu, instalaci, akci, koncertu. Umělci žijí v hájemství umění a galerií, požívají imunitu dostačující k tomu, aby se opakovaně pokoušeli o další překračování dosažených hranic. Co kdyby se odpovědnost z umělce přenesla na diváka?

Ten se sám musí orientovat ve vinoucím se tasemnicovém těle obrazů naskládaných na stěny jako neprostupná hradba těsně u sebe a zakopávat o občasné objekty. Václav Girsa se nezdržuje hledáním osobitého jazyka, nechce zmeškat chvíle, v nichž něco vzniká součinností jedinečné konstelace vnějších a vnitřních faktorů. Magie? Možná pozůstatek. Nedělá si hlavu s pravověrností žádnému civilizačnímu kánonu, žánru, stylu ani způsobu myšlení. Girsa věří instinktům a ironizuje konceptuální přístupy jejich doslovným nasazením. Úzké sepjetí umění s životem je zásadní pro vznik díla i důvod pro jeho existenci. Banální interaktivita a vkládání objektů do obrazů slouží ke zdůraznění nenapodobivé podstaty obrazu. Girsa dost cestuje. Občasná infantilita výrazu není výsledné stádium, ale přechodník k odbourání vědomého ega. Neřeší následky interpretace. Z obrazů teče víno, tučňák svítí, sopka soptí, v hrobě tráva, no sun no fun, to je jasné.

Václav Girsa vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy. Vystavuje od roku 1998. Narodil se (1969), žije a pracuje v Praze.

Zahájení: pátek 11.5. ve 20 hodin
čtvrtek – sobota 16–18 hod.

www.autocenterart.de

Facebook Eventpage

Místo konání:

Autocenterart, Eldenaer Straße 34 a, 10247 Berlin, vstup z James-Hobrecht-Straße, ze zadní strany supermarketu

Datum:

Od: 11.5.2012 20:00
Do: 26.5.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala