Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.6.2018 19:00

FILMADRID: Václav Kadrnka představí snímek “Křižáček" na Círculo de Bellas Artes

Snímek, který získal hlavní ceny na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy vary za rok 2017, míří do Madridu. Zde bude představen režisérem Václavem Kadrnkou, který zasedne v porotě soutěže Competición Oficial de FILMADRID. Kadrnka uvede 16. 6. od 19 hodin svůj film "Křižáček" v Círculo de Bellas Artes. V tento den proběhne také rozhovor s režisérem.

Václav Kadrnka (Zlín, 1973) se zařadil mezi nejnadějnější české režiséry již díky svému prvnímu snímku "Osmdesát dopisů", který byl představen na filmovém festivalu Berlinale 2011. Jeho druhý film "Křižáček" (anglicky "Little Crusader") získal nejvyšší cenu na festivalu v Karlových Varech 2017. Rodina Václava Kadrnky v roce 1988 emigrovala z komunistického Československa do Anglie. V Londýně vystudoval divadlo. V Československu, kam se vrátil po revoluci, začal pracovat jako asistent režiséra Vojtěcha Jasného a studovat režii na FAMU v Praze.

"Ačkoliv během své kariéry vytvořil pouze dva hrané filmy, je třeba u filmové tvorby českého režiséra Václava Kadrnky zdůraznit, že se jedná o díla, která jsou citlivá, inteligentní a střídmé.  Tyto vlivy se již objevily v jeho debutovém snímku "Osmdesát dopisů" a nyní ještě výrazněji v jeho nejnovějším filmu "Křižáček", který je volně inspirován epickou básní Jaroslava Vrchlického pojednávající o mýtické křížové cestě dětí. Dílo se svým ztvárněním blíží historickému filmu - malý Jeník, jediný potomek rytíře Bořka, se jednoho letního dne obléká do dětského brnění a utíká z domova v touze dosáhnout Svaté země. V příběhu pátrání po synovi se pojí řada témat. Abstraktní styl Kadrnky se prolíná s realitou. Jeho filmy jsou plátnem, kde si vystačí s několika elementy, jedním či dvěma zvuky, jedním či dvěma slunečnými paprsky, aby vzbudil v divákovi emoce. Film Křižáček, který získal hlavní cenu za nejlepší film v Karlových Varech 2017, je obklopen uměleckou aurou, vzdálenou od všeho obyčejného. Bere spíše zřetel na Bressona, jeho pojetí lidské spirituality a jeho důvěru v ničím omezenou expresivitu filmu".

Více informací na: http://filmadrid.com/catalogo/little-crusader/  

Cena: 4 eura

Místo konání:

Calle de Alcalá, 42, Madrid

Datum:

16.6.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala