Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.8.2019 - 17.8.2019

Vamberecká krajka v Izraeli

Český Dům Jeruzalém ve spolupráci s Českým Centrem Tel Aviv a Velvyslanectvím České Republiky v Izraeli srdečně zvou na prezentaci Vamberecké krajky na festivalu Hutzot Hayotzer. Součásti prezentace bude také workshop na výrobu krajky. Každoroční mezinárodní veletrh umění a řemesel, zvaný Hutzot Hayotzer je jedním z vrcholů léta v Jeruzalémě, ne-li celého roku. Festival je skvělým místem pro inspiraci i nákup umění a ručně vyráběných předmětů. Desítky izraelských a světových umělců se tu setkávají, představují a prodávají své výtvory a umožňují tisícům lidí zhlédnout vše kreativní, co Jeruzalém a svět nabízí. Festival se koná po širým nebem v Sultánově bazénu, na jednom z nejkrásnějších míst Jeruzaléma, na úpatí Starého města. Toto údolí a jeho okolí sousedí s uměleckou kolonií Hutzot Hayotzer, která dala veletrhu jméno. Návštěvníci zde mohou vidět řemeslnou práci od hodinek po houpací sítě, obrazy, které často prodávají samotní umělci a mnoho dalšího. Veletrh zahrnuje i koncerty a taneční vystoupení populárních izraelských umělců, různé workshopy a chybět nebudou ani stánky s občerstvením.

Vamberecká krajka

Výroba paličkované krajky má ve Vamberku tradici 400 let. V 17. století ji zavedla belgická šlechtična Magdaléna Grambová, držitelka zdejšího panství. Přinesla s sebou belgické krajkové vzory, zavedla paličkování jako robotní povinnost a z Vamberka učinila evropské středisko krajkářské výroby.

Krajkami se zdobily ženské i mužské oděvy a v 19. století se obliba krajek z Vamberecka rozšířila i na lidové kroje. Z dovednosti a umění krajkářek vznikal výnosný obchod. Ve Vamberku nebyl snad jediný dům, kde by se nepaličkovalo.

V roce 1889 byla ve Vamberku založena krajkářská škola a v dalších letech se pak prosadilo krajkářství jako umělecké řemeslo. Po druhé světové válce pak došlo k založení uměleckého družstva Vamberská krajka, jehož hlavním cílem bylo navázat na lidovou tradici a spojit ji s moderní uměleckou tvorbou.

Vamberecká krajka spolupracuje s renomovanými umělci, i díky tomu zaznamenala grandiózní úspěch na světové výstavě EXPO Brusel v roce 1958, kde získala zlatou a stříbrnou medaili. V roce 1967 zvítězila na světové výstavě v Montrealu a posléze získala další stovky ocenění.

 

 

 

    

 

 

 

 

 

Odkaz: Vamberk Lace

Festival Jerusalem Arts and Crafts Fair

 

Partneři:
Místo konání:

Khutsot Hayotzer Arts and Crafts Center, Mitchell Gardens and the Merrill Hassenfeld Amphitheater in Sultan's Pool

Datum:

Od: 12.8.2019
Do: 17.8.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala