Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.3.2018

Večer věnovaný Janu Němcovi v Turíně

Rádi bychom Vás pozvaly na večer věnovaný slavnému českému režisérovi Janu Němcovi, reprezentující Novou československou filmovou vlnu. Během večera se představí německá kniha povídek "Nepodávej ruku číšníkovi“. Dále budou následovat filmové projekce dvou Němcových filmů "O slavnostech a hostech" a "Oratorium pro Prahu" zabývající se událostem Pražského jara. Večer se uskuteční 21. března 2018 ve 21 hodin v kině Cinema Massimo 2, Via Giuseppe Verdi 18 v Turíně. Akce se zrodila ve spolupráci s Miraggi Edizioni, Slavic Festival a Festival Sotto18.

 

Kniha „Nepodávej ruku číšníkovi“ obsahuje v jedenatřiceti originálních povídkách život režiséra Jana Němce v 70. až 90. letech.  Činí tak s velkou sebeironií, je nemilosrdný k sobě i k ostatním. Popisuje bohémský život zasvěcený filmu, kdy se s větším či menším úspěchem pokouší po ohromujícím nástupu v nové vlně československého filmu v šedesátých letech prosadit v této oblasti i po zlomu vyvolaném okupací Československa v roce 1968. Nestandardní osobnost s duší věčného provokatéra žije nestandardní život za všech okolností, v Československu i v exilu, nejprve v Evropě a poté v nově nalezeném domově ve Spojených státech. Je na čtenáři, aby posoudil, co z těchto mimořádně čtivých ironických črt psal život, a co fantazie.

O slavnosti a hostech“ je český film roku 1966. Film pojatý jako podobenství kritizující negativní společenské jevy je významnou součástí České nové vlny 60. let 20. století. Byl oceněn Trilobitem a Cenou mezinárodní filmové kritiky (1966)

„Oratorium pro Prahu“ je ojedinělý filmový dokument, který byl natočen v průběhu okupačního týdne od 20. do 27. srpna 1968. Jeden z nejsilnějších dokumentů obsahuje záznamy sovětské invaze, které nabrala dramatický spád a ukončila tak Pražské jaro. Jako velký obdivovatel a přímý účastník Pražského jara, se Němec rozhodl natočit dokument zachycující první kroky socialistického Československa směřující k demokracii v roce 1968.  V pražských ulicích panovala vzrušující a euforická nálada očekávající brzkou svobodu, kde nikdo neočekával brzký konec a následnou sovětskou invazi. V srpnu se ve stejných ulicích objevily tanky, krev, těla mladých demonstrantů, chaos a ztracené iluze. Tato čin byl přímým podnětem ke vzniku tohoto dokumentu, jako ikonický obraz zničení Pražského jara sovětskými tanky. Záběry dokumentu Němec tajně transportoval do zahraničí a okamžitě se rozšířily po celé západní Evropě. Zničil propagandistickou verzi stejných událostí šířenou Moskvou. V roce 1968 film získal cenu kritiků Fipresci na festivalu v Mannheimu.

Jan Němec (1936-2016) je jedním z nejvýznamnějších filmových režisérů spadající do Nové československé filmové vlny v šedesátých letech. Již v jeho počátcích filmové tvorby projevil jedinečný talent. Úspěch mu zajistil již jeho první celovečerní film Démanty noci (1964) a následně film O slavnosti a hostech (1966). Definitivní zákaz tvorby ho postihl po invazi armád Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. V roce 1974 byl pod nátlakem donucen opustit zemi a v exilu pobýval ve Francii, Neměcku a USA. Ve své filmové kariéře pokračoval v exilu až do své smrti 18. března 2016. K posledním jeho filmům patří snímek s názvem Vlk z Královských Vinohrad. 

https://www.facetsdvd.com/Oratorio-for-Prague-p/dv94247.htm

https://iffr.com/en/2017/films/oratorio-for-prague

 

 

Místo konání:
via Giuseppe Verdi 18 ,Torino
Datum:

21.3.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala