Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.1.2020 18:30 - 5.3.2020

Výstava: Svobodná Plzeň

Město Plzeň je od roku 2018 členem mezinárodní nadace Liberation Route Europe, která sdružuje města, regiony, muzea, organizace a instituce, které se nacházejí na cestě spojující pláže Normandie a otevření západní fronty během 2. světové války s postupem spojeneckých armád evropským kontinentem, postupným osvobozováním okupovaných zemích a porážkou nacistického totalitního režimu a nastolením míru. Plzeň je chápána jako jedno z posledních velkých měst, které bylo osvobozeno 6. května 1945.

Vernisáž: 29. ledna, 2019 v 18:30 v galerii
Výstava probíhá od 29. ledna do 5. března 2020

RSVP

Večer uvedou proslovy radní města Plzně Mgr. et Mgr. Lucie Kantorová, kurátor výstavy Ivan Rollinger, osvoboditel Earl Ingram a George Patton Waters.

Následuje koncert Swinging to Freedom: Pilsner Jazz Band (oddělené RSVP)

Postup spojeneckých vojsk, vylodění v Normandii, bitvu v Ardenách, to všechno zachycuje počátek této výstavy, která byla přenesena a pro potřeby výstavní plochy v Czech center New York upravena z plzeňského Patton Memorial Pilsen muzea.  

Výstava veřejnost seznámí s událostmi, které měly v rámci historie Československa, respektive Protektorátu Böhmen und Mähren přímý dopad na plzeňské patrioty, ať již atentát na říšského protektora Reynharda Heydricha, tak i souvislosti spojené s válečnou výrobou škodových závodů a jejich rolí při opakovaných náletech spojeneckých svazů.

Návštěvník se seznámí s osvobozením nejen Plzně, současně i Plzeňského kraje, budou mu představeny jednotky 3. americké armády generála George Pattona, které do regionu přinesly svobodu a mír. Připomenuta bude osoba generála Harmona, poválečná pomoc UNRRA Československu (United Nations Relief and Rehabilitation Administration).

Závěr výstavy představují nejprve temná léta 1948 – 1989, kdy komunistický režim usiloval o vymazání této části historie. Listopadová revoluce pak naopak přinesla i s prvními oslavami osvobození v roce 1990 návrat osvoboditelů a jejich vzpomínky.

Součástí výstavy je mapa postupu spojeneckých vojsk Evropou od pláží Normandie po Plzeň.

    


Akce se koná ve spolupráci s městem Plzeň, za podpory Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, Generálního konzulátu České republiky v New Yorku, Stálé mise České republiky při OSN v New Yorku, CzechTourism, Patton Memorial Pilsen, a Bohemian Benevolent & Literary Association.    

Tisková zpráva ke stažení v PDF:


 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 29.1.2020 18:30
Do: 5.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala