Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.4.2020 - 26.4.2020

Vetenskapfestivalen 2020

ODLOŽENO Z DŮVODU KORONAVIRU! Festival vědy je zrušen v plánovaním termínu kvůli riziku šíření viru COVID-19. Pokud se situace stabilizuje, plánuje se na podzim 40. týdne uspořádat festival menšího rozsahu. Další informace o tomto budou poskytnuty později. Na konci dubna ožije město Göteborg experimenty a pokusy v rámci Mezinárodního festivalu vědy. Během festivalu se uskuteční řada přednášek, workshopů, výstav, seminářů a debat. Tematicky se akce zaměří na spojení vědy a pohybu.

Již tradičně proběhne od 21. -26. 4. The International Science Festival Gothenburg, na kterém nebude chybět ani České centrum ve Stockholmu. Zástupců z řad České republiky bude hned několik. Můžete se těšit na celou škálu různorodých programů od čistě vědeckých přednášek přes dokumentární film až po parkour.

Jako první zástupci se představí vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR, kteří monitorovali nepatrné pohyby Země a mapovali neprobádané terény po dobu 6 let. Posléze z jejich výzkumu vznikl dokument Pohyby. Cílem tohoto dokumentu není jen prezentovat vysokou úroveň české vědy, ale především přiblížit napojení na přírodu. Jde o populárně-vědecký počin, který chce představit vědu, vědecké postupy a měření, a to jednoduchou, velmi přístupnou formou.

Další česká stopa na festivalu bude mladý vědec Miroslav Peřina (nebo Miroslav? Na stránkách festivalu jsou obě verze), jenž se zabývá stanovením struktury proteinů a vývojem léčiv. Jde o poměrně složité vědecké metody, které ovšem budou představeny zábavnou formou a rozhodně nebudou nikoho nudit.

Program festivalu zahrnuje i vzrušující přednášku o bájných stvořeních, která chrlila oheň a létala vysoko nad zemským povrchem. Co mají draci společného se zvířaty žijícími na planetě Zemi dnes? A jak vlastně možné, že létali a jejich chřtán mohl produkovat oheň? Hlavní ambicí této přednášky je vysvětlit a pochopit draky z pohledu vědy. Návštěvníci se mohou těšit na animace letů těchto mytologických zvířat a mnoho dalšího!

Jaké to je stěhovat se za vědou v rámci EU? Daniela Špačková je špičková česká vědkyně, která se spolu se svojí rodinou rozhodla přestěhovat do Švédska.  Na festivalu představí svůj aktuální výzkum nanofluidních systémů. Oproti tomu její manžel Daniel Špaček se zabývá vědou ze zcela jiného úhlu pohledu. Jeho cílem je popularizovat vědu a rozšířit povědomí o její důležitosti.

Posledním tématem, kterým České centrum přispěje je Parkour. Což je aktivita, která se během krátké doby stala celosvětovým hnutím, které propojuje lidi napříč národy či různými politickými a náboženskými vyznáními. Skrze interaktivní přednášku bude parkour představen jako pohyb díky, kterému je možné pokořit své fyzické a mentální hranice a být zase o něco lepší.


 

 

Místo konání:
Göteborg
Datum:

Od: 22.4.2020
Do: 26.4.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala