Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.9.2020 - 16.9.2020

Video Journal: Rozhovor s Karlem Růžičkou mladším

Třetí vydání série Video Journal Českého Centra New York. Moderuje Anna Kotyzová. Tentokrát s českým hudebníkem Karlem Růžičkou mladším, kterého zpovídal Ronald Prokeš.

 

České centrum New York již na počátku léta započalo novou kapitolu svého online programu sérií rozhovorů s českými umělci, kteří navzdory pandemii koronaviru setrvali a nadále působí v New Yorku a USA. 

Hostem třetího vydání Video Journalu je umělec, který se rozhodl v New Yorku navzdory současné situaci a parným letním dním zůstat. Přestože i jazzové kluby jsou zavřené a živá hudba se dá najít jen stěží, dál pracuje a zachovává si optimismus ke městu, které je domovem mnoha z nejtalentovanějších hudebníků v USA.

Je jím saxofonista Karel Růžička mladší, ověnčený mnoha cenami v USA i v České republice.   

*** 

Saxofonista a skladatel Karel Růžička si vyvinul jedinečný tvůrčí hlas, který se zrodil z jeho mnoha klíčových zkušeností jazzového hudebníka. Počátkem devadesátých let si mladý Karel vybudoval úspěšnou kariéru jako jazzový saxofonista a skladatel v Praze, a rychle se stal žádaným hudebníkem pro jazzbandy a studiovým hudebníkem. Od začátku měl jediný cíl, a to připojit se ke svým vzorům v Americe. V roce 1994 se tato vize stala skutečností, když Karel přijel na krátkou dobu do města New York a měl možnost si zahrát v legendárním jazzklubu Smalls v Greenwich Village i mnoha jiných místech, a kde potkal velikána trumpety Roye Hargrova. 

Růžička se v New Yorku usídlil natrvalo na jaře roku 1997 a jeho první album „You Know What I Mean,” které vydal o pár měsíců později, bylo nominováno na cenu Grammy v ČR. Jeho druhé album „Spring Rolls Quartet” (1999) bylo oceněno Českou jazzovou společností jako jazzová nahrávka desetiletí, a jeho třetí album „Brooklyn Moods“ bylo nominované na Zlatého Anděla. V roce 2010 se spojil s Ondřejem Pivcem (varhany) a Russellem Carterem (bubny) a dali dohromady kapelu CPR Electrio. Jejich první album, které vyšlo v roce 2013, je ukázkou tvůrčí experimentace v moderním jazzu a bylo nominováno na cenu Anděla jazzové album roku. V říjnu 2018 vydal Karel nahrávku “Grace and Gratitude" s novým kvartetem, se kterým byl opět nominován na jazzové album roku v rámci hudebních Cen Anděl.

 

Kromě vystupování s triem, kvartetem i jinými skupinami na obou stranách Atlantiku je Karel hostujícím umělcem v Jazz at Lincoln Center a vystupuje také v kostele na Times Square. Během své kariéry vystoupil Růžička jako doprovod mnoha legend světové hudební scény, jmenovitě s George Bensonem, Dean Brownem, Hiram Bullockem, Mike Sternem, Joe Lockem, Bobem Mintzerem, Ravi Coltranem, Brian Charettem, Jon Cowherdem, James Genusem, John Patituccim, Arturo Sandovalem, Nate Smithem, Benny Rietveldem, Ben E. Kingem, Miroslavem Vitousem, Ronnie Burragem, Jeff “Tain” Wattsem, Fred Wesleym, Kennedy Administration, Reggie Youngem, a seznam stále narůstá.

Foto: archiv Karla Růžičky mladšího


*** 

Pustťe si video koncertu talentovaného saxofonisty Karla Růžičky Jr. a Ondřeje Pivce z Piedmont Piano Company v Oaklandu.

 

 

 

This program is sponsored by Trebitsch Whisky, first Czech single malt whisky in the US.

 

Místo konání:
online
Datum:

Od: 2.9.2020
Do: 16.9.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala