Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.2.2007 0:00 - 29.3.2007 0:00

Viktor Kolář

Ve Velké Británii se letos fotografie významného českého fotografa a pedagoga FAMU Viktora Koláře představují hned na dvou místech. Jednak jako součást rozsáhlé výstavy In the Face of History, prezentující práce nejlepších evropských fotografů 20. století v londýnském Barbican Centre a jednak nedaleko Liverpoolu, v hornickém městě St. Helens. Výstava v St Helens je zdejší první velkou samostatnou retrospektivou tohoto českého fotografa a ostravské téma vystavené kolekce dobře koresponduje s historií a osudem komunity bývalého hornického centra, která ve své galerii výstavu hostí.

 

Viktor Kolář fotografuje a pozoruje Ostravu celý život. Jako její rodák nevnímá toto město pouze jako průmyslové centrum, ale zejména jako místo, v němž lidé mnohdy přežívají v těch nejtíživějších podmínkách. Hlavním organizátorem výstavy je galerie The World of Glass v St Helens ve spolupráci s  Českým centrem v Londýně. Fotografie byly vybírány právě pro zdejší galerii a zahrnují Kolářovu tvrobu z let 1965 – 2004.

 

Uhelná města

Spojitost mezi městem nedaleko Liverpoolu a tvorbou Viktora Koláře je na snadě: stejně jako Ostrava, má St Helens historii poznamenanou rozkvětem a posléze úpadkem těžby uhlí. I zde přinesl ústup ve své době klíčového průmyslu velké sociální změny a problémy. St Helens přesto prošlo v posledních letech zásadními proměnami a nyní se mu daří přilákat i nové návštěvníky, kteří často míří právě do oceňovaného muzea s galerií The World of Glass, které je věnováno sklu a historii jeho výroby. Kromě prezentace ostravského fotografa poběží ve stejné době v muzeu i tématicky blízká výstava nazvaná Černé zlato dokumentující uhelnou historii St Helens.

 

Vnitřní rytmus Viktora Koláře

Viktor Kolář se na svou Ostravu a její obyvatele dívá skepticky, ale vždy s láskou. Fotografuje budovy, reklamní nápisy, předměty každodenní potřeby, ale hlavně obyčejné lidi, do jejichž osudů nás nechává svými fotografiemi nahlédnout. Ve stopách Cartier Bressona se snaží zachytit kouzlo neopakovatelnosti okamžiku a vytváří  tak ostravského genia loci. O svém přístupu k tvorbě Viktor Kolář říká: „Člověk se musí dostat do svého vnitřního rytmu, kde cítí, že je sám sebou, že s ním nikdo pod tlakem nehýbe a že právě v tom rozpoložení může udělat něco pořádného.“

 

Cesta k uznání

K fotografii přivedl Koláře jeho otec, který vedl fotoateliér a prodejnu s fotografickými potřebami a mezi jehož fotografiemi Viktor Kolář vyrůstal. Přestože strávil pět let v Kanadě, kde se živil manuální prací a později jako technik ve fotografických laboratořích, zůstal svému ústřednímu tématu, tedy Ostravě, věrný i po jeho návratu v roce 1973. Přes tvrdou práci v ocelárně, později jako kulisák v divadle nepřestával své milované město fotografovat a jeho práce si díky své obrazové kvalitě a obsahové hloubce získala celosvětovou přízeň. V roce 1991 získal cenu nadace Mother Jones v San Franciscu a od roku 1994 je pedagogem na Katedře fotografie pražské FAMU. Jeho fotografie se vystavují v prestižních galeriích po celém světě. Nyní se k nim přidává i The World of Glass v St Helens.

 

www.worldofglass.com

 

 

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

Od: 2.2.2007 0:00
Do: 29.3.2007 0:00

Organizátor:

World of Glass Gallery


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala