Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.2.2020 19:15

Smyčcové Kvarteto Vlach Praha zahraje ve Valencii

Druhou zastávkou Kvarteta Vlach Praha bude Valencie. Díla Dvořáka, Šostakoviče a Beethovena si můžete poslechnout 18. února od 19:15 hodin v kulturním domě Ateneo Mercantil ve Valencii.

Vlachovo kvarteto Praha bylo založeno v roce 1982. Již o rok později se stalo laureátem české soutěže v Kroměříži s cenou za nejlepší provedení soudobé skladby. V roce 1985 pak dosáhlo dalšího významného úspěchu, cenu a laureátský titul na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Portmouthu v Anglii. V roce 1988 bylo kvarteto pozváno do Švýcarska na mezinárodní kursy vedené věhlasným Melos-kvartetem. O čtyři roky později (1992) měli možnost konzultovat své pojetí zejména německých klasiků na mistrovských kursech s vynikajícími profesory - F. Beyerem (München), E. Feltzem (Berlín) a Ch. Poppenem (Detmold). Během své dosavadní kariéry získalo Vlachovo kvarteto Praha řadu dalších úspěchů a ocenění. Kvarteto koncertuje nejen v celé Evropě (nejčastěji v Německu, Švédsku, Dánsku, Španělsku a Švýcarsku), ale i v USA, Kanadě, Japonsku a na Novém Zélandu. Vystupovalo na řadě známých festivalů po celém světě a hrálo také ve významných koncertních domech v Praze, Stockholmu, Kodani, Luxemburgu, Stuttgartu a dalších. Koncerty byly mnohokrát přenášeny rozhlasovými stanicemi a kvarteto též hrálo přímým přenosem pro všechny rozhlasové stanice sdružené v Evropské rozhlasové unii. Nejsledovanější japonská televizní stanice NHK opakovaně snímala a vysílala jejich koncerty a Česká televize natočila o kvartetu a jeho předchůdcích hodinový dokument "Josef Vlach a Vlachovci".

Bohatý repertoár Vlachova Kvarteta Praha čítá dnes na 150 skladeb všech stylových období, přičemž jeho součástí je i řada pozoruhodných děl méně hraných autorů (Arriaga, Fernström, Fuchs). V kvintetních a dalších skladbách spolupracuje s řadou vynikajících umělců. Hrál s ním například E. Brunner, D. Klöcker, M. Kliegel, E. Trenkner, J. Jando, I. Klánský, H. Suchárová, Z. Tylšar, P. Verner (sen.), L. Peterková, J. Simon, Janáčkovo kvarteto a mnozí další. Současná diskografie souboru dnes čítá přes třicet titulů. Všichni členové VKP jsou též aktivními sólisty a vedle své hlavní činnosti v kvartetu hrají i v prestižním orchestru Evropských Sólistů Lucemburk.

Program:

Výběr z cyklu Cypřiše - Antonín Dvořák 
Kvartet č. 11 - Dmitri Šostakovič
Kvartet op.59/2 - Ludwig van Beethoven

Vlachovo kvarteto Praha tvoří:

Jana Vlachová - housle
Karel Stadtherr - housle
Vladimír Bukač - viola
Mikael Ericsson - cello 

 

Místo konání:
Ateneo Mercantil. Plaça de l'Ajuntament, 18, Valencia
Datum:

18.2.2020 19:15

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala