Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2011 18:00 - 31.10.2011

Voices of Freedom. Radio Free Europe in the Cold War

K letošnímu šedesátému výročí zahájení vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa uspořádala Česká centra putovní výstavu, která je v Polsku představena v Krajské a městské knihovně ve městě Gorzów Wielkopolski.

„Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa…“ těmito slovy zahájila americká rozhlasová stanice Svobodná Evropa (Radio Free Europe/RFE) v Mnichově 1. května 1951 své pravidelné vysílání. Putovní výstava „Hlasy svobody“, která přicestovala z Mnichova, Budapešti a New Yorku do Polska, odkud poputuje do dalších zemí, se věnuje především konkrétním příkladům působení vysílání RFE na společensko-politické dění v cílových zemích – Bulharsku, Československu, Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Zachyceny jsou počátky, kdy se vysílalo z nákladního auta popojíždějícího kolem česko-německých hranic, až k moderní pevnosti v Praze 10, od krátkovlnného vysílání pro Čechoslováky až k on-line programu v osmadvaceti jazycích.

Letos je to šedesát let, co bylo v Mnichově zahájeno pravidelné vysílání RFE. Během své existence prošlo rádio převratnými změnami podobně jako globální politická a mediální scéna. Jaký význam hrálo RFE před rokem 89 a jaký hraje dnes, o tom pojednává výstava, připravená k šedesátému výročí zahájení vysílání Českými centry ve spolupráci s pražským Ústavem pro studium totalitních režimů.

Několik panelů se věnuje i vzniku a proměnám rádia. Jeho historie je zajímavá, a podněcuje k obecnějším úvahám o roli médií v demokracii. RFE bylo až do roku 1971 placeno Národním výborem pro Svobodnou Evropu, založeným CIA. Bylo tedy v podstatě podřízeno tajným službám. Počátkem sedmdesátých let však došlo ke změně a z RFE se stala nezávislá organizace, placená americkými zastupiteli. Tím se také zvýšil i důraz na kvalitní a nestranné zpravodajství z oblasti politiky, náboženství i kultury. Obsahově demokratický formát rádio rozvíjí i dnes, po pádu systému dvou nepřátelských bloků: „Nabízíme místním obyvatelům platformu. Říkáme: Zde je plátno. Malujte!“ popisuje dnešní charakter Jeffrey Gedmin z RFE. Rádio tak dnes spolupracuje s obyvateli jedenadvaceti zemí (například Uzbekistánu či Kosova), převážně s velmi slabou vládou či s krátkou demokratickou tradicí - států, kde je obtížné najít prostor pro formulování občanského názoru. Právě ten se jim RFE snaží poskytnout. „Tamější vlády z toho většinou radost nemají, žurnalisté RFE jsou tak každodenně v nepříjemných až nebezpečných situacích,“ říká Julian Knapp, vedoucí oddělení komunikace RFE.

Je skutečnost, že aktivita rádia s pádem železné opony neutichla, dobrou nebo špatnou zprávou? Pro Čechy určitě dobrou: již nejsme ti, kdo hladově čekají na slova z druhé strany barikády, naopak od roku 1994 sídlí ředitelství RFE v Praze. Týmu redaktorů však práce neubývá. „Nuda nám určitě nehrozí,“ potvrzuje Julian Knapp. „Rusko-gruzínská válka v roce 2008, protesty v Íránu o rok později a revoluce v Kyrgyzstánu v roce 2010… A samozřejmě současná situace na Blízkém východě. Region, který pokrýváme, prochází převratnými změnami...

 

Koncepce a texty výstavy: Prokop Tomek

Poděkování: Jenny Keiser, Nina Kozlowski, Alexander Mehnart, RFE/RL

Místo konání:
Gorzów Wielkopolski, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107
Datum:

Od: 6.10.2011 18:00
Do: 31.10.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala