Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.8.2018 20:00

Všichni dobří rodáci

Příběh začíná v jedné malebné moravské vesnici v květnu 1945, kde si lidé užívají příjemných večerů v místní hospodě a baví se zpěvem při sklence vína. Přichází ale únor 1948 a čas poklidu končí, idylická vesnice se rozděluje na dva tábory. Režisér snímku Vojtěch Jasný pro tento film sbíral materiál už od roku 1946, aby docílil co možná nejvěrnějšího obrazu poválečných osudů vesnice, zejména v přelomovém období padesátých let. Příběh se tak mění až v básnické převyprávění lidských osudů v konfliktu s mocí, násilím a krutostí. Přesto, že byl film řadu let uzamčen v trezoru, koloval tajně mezi lidmi na stovkách videokazet.

Všichni dobří rodáci / Alle guten Landsleute

CZ 1968, 120 min., v originálním znění s anglickými titulky režie, scénář: Vojtěch Jasný, kamera: Jaroslav Kučera, hrají: Radoslav Brzobohatý, Věra Galatíková, Vlastimil Brodský, Eva Blažková, Waldemar Matuška, Marie Málková

 

O konci pražského jara

Před 50 lety v noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupili na území tehdejšího Československa vojska Varšavské smlouvy, konkrétně Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Snahy o reformaci a liberalizaci socialistického režimu v Československu poté utichly stejně tak jako jeden z nejinovativnějších proudů evropských filmových dějin, tzv. československá nová vlna.

Při příležitosti tohoto výročí představí České centrum Berlín společně s Zeughauskinem filmový maraton „O konci pražského jara“ právě těch filmů, které vznikly v posledních letech československé nové vlny. Kromě jiného budou k vidění i tři filmy, které vznikly až po pádu komunismu a svým dějem se vrací k období konce pražského jara.

 

Místo konání:

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Datum:

30.8.2018 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala