Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.8.2018 - 7.9.2018

Výstava o Pražském jaru a invazi 1968

V druhé polovině 60. let žilo Československo nadějí na „socialismus s lidskou tváří“. Období kvetoucí umělecké kreativity a živé společenské diskuse bylo zadušeno invazí vedenou sovětskou armádou. Co přesně k ní vedlo? Jak probíhala a jaké byly její následky? Na tyto a další otázky má pomoci odpovědět výstava v Evropském parlamentu a doprovodná debata českých a slovenských hostů.

Výstava, vytvořená Českými centry za účelem připomenutí půlstoletí od srpnové invaze, na jedenácti panelech ukazuje nejen to, co předcházelo invazi, tedy uvolněná šedesátá léta, ale zmiňuje například i úspěch Československého pavilonu na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, jež je pouze střípkem výše zmíněné umělecké kreativity tohoto období.

Vernisáži výstavy předchází veřejná debata, jíž se zúčastní prominentní hosté z České republiky a Slovenska. PhDr. Petr Blažek, Ph.D. je historik a publicista, zabývá se dějinami komunistických režimů v Polsku a Československu se zaměřením na disent. PhDr. Michael Romancov, Ph.D. je politický geograf UK FSV Praha, pedagog a publicista, Adam Drda se zabývá mapováním příběhů obětí nacistického a komunistického režimu (nejen v rámci projektu Paměť národa). Grigorij Mesežnikov je slovenský politický analytik a zakladatel Inštitútu pre verejné otázky. Hosté se budou zabývat společenským a politickým kontextem okupace Československa a důsledky, jež se v našich společnostech projevují dodnes.

4. 9. 2018
16:00 – 18:00 Konference „Okupace Československa – 50 let“

Evropský parlament, místnost A3E-2

Úvodní poznámky:

Ivan Štefanec, člen EP, Slovensko

Jaromír Štětina, člen EP, Česká republika

Řečníci:

Petr Blažek, Ústav pro studium totalitních režimů

Michael Romancov, Institut politologických studií FSV UK

Adam Drda, Post Bellum - Paměť národa

Grigorij Mesežnikov, politický analytik

18.30 - 19.30 Vernisáž výstavy „Okupace”

Evropský parlament, hala (1G)

Úvodní poznámky:

Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise (tbc)

zástupce Velvyslanectví České republiky v Belgii (tbc)

Ivan Štefanec, člen EP, Slovensko

Jaromír Štětina, člen EP, Česká republika

Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel

Registrace na konferenci (mezní termín: 28. srpna) na email: jaromir.stetina-office@ep.europa.euUPOZORNĚNÍ: Účastníci, kteří nemají přístup do Evropského parlamentu musí k registraci připojit následující informace: jméno, příjmení; datum narození a číslo OP/cestovního pasu. 

Kdy: od 27. 8. do 7. 9. 2018 

Kde: Evropský parlament, 1050 

 

 
 

Místo konání:

Datum:

Od: 27.8.2018
Do: 7.9.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala