Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.5.2015 19:00

Výstava „120 let úspěchů Laurin & Klement / ŠKODA“

Motoristé a příznivci automobilů mají letos pořádný důvod k oslavám. ŠKODA AUTO a. s. slaví hned několik výročí: 120 let od zahájení produkce dopravních prostředků společností Laurin a Klement, 110 let od prezentace prvního vozu a 90 let od fúze automobilky s jedním z nejvýznamnějších hráčů strojírenského průmyslu, plzeňskou společností ŠKODA. Při této příležitosti pořádá České centrum v Bruselu ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Bruselu a Stálým zastoupením České Republiky při Evropské Unii výstavu, která prostřednictvím velkoformátových panelů přibližuje návštěvníkům historii i současnost společnosti ŠKODA. Zahájení výstavy proběhne se sklenkou vína dne 27. května 2015 od 19h v prostorách Muzea D'Ieteren. Rezervujte si své místo na e-mailu: navratilova@czech.cz.

Již v roce 1895 byla v Mladé Boleslavi na území dnešní České republiky založena továrna Laurin & Klement na jízdní kola značky SLAVIA. Na sklonku 19. století nabídku obohatily pokrokové motocykly vlastní konstrukce a v roce 1905 debutoval první sériový automobil pod názvem „Voiturette A“. Úspěch prvního vozu zajistil stabilní pozici na rychle se rozvíjejícím mezinárodním automobilovém trhu. Obchodní i sportovní úspěchy dynamické značky se přitom zdaleka neomezovaly pouze na „srdce Evropy“. Produkce jedné z absolutně nejstarších automobilek světa se dokázala v silné konkurenci prosadit na všech obydlených kontinentech. Motocykly značky L&K ve své době bodovaly pokrokovou technikou, svými tvary i karoserií. V roce 1925 došlo ke sloučení společnosti se Škodovými závody v Plzni, což znamenalo konec značky Laurin & Klement. Od té doby prošla společnost řadou proměn, které po dobových politických a hospodářských změnách vedly v roce 1991 k její integraci do koncernu Volkswagen. Dnes je ŠKODA jednou z nejúspěšnějších automobilových značek s nabídkou devíti modelových řad a etablovanou přítomností ve více než 100 zemích světa.

Galerie D'Ieteren byla založena Rolandem D'Ieterenem v roce 1805. Šestý prezident společnosti pokračoval v rodinné tradici svých předků a jejich spolupracovníků, kteří přispěli k úspěchu a rozšíření společnosti D'Ieteren v Bruselu. Kromě bohaté přehlídky vozů různých typů a značek, představuje galerie také objekty, fotografie a vzácné dokumenty, které dokládají dvou set letou historii společnosti D'Ieteren. 

 

Kdy: 27. května 2015, zahájení v 19h
Kde: D'Ieteren, rue du Mail 50, 1050 Brusel
Rezervace na adrese: navratilova@czech.cz

 

                    

Místo konání:

Muzeum D´Ieteren, Brusel

Datum:

27.5.2015 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala