Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.6.2015 19:00 - 1.7.2015

Výstava Martin Rajniš: Huť architektury a cyklus přednášek o "architektuře pro život"

V moskevské galerii Vchutemas proběhne ve dnech 1. 6. - 1. 7. výstava Martin Rajniš: Huť architektury. Zahájení, které bude spojené s přednáškou o dřevěné architektuře, se uskuteční 1. 6. v 19 h.

Výstava Martin Rajniš: Huť architektury

kde: Galerie Vchutemas, CDCH (doprovodný projekt festivalu Archmoskva)

kurátorská spolupráce: Martin Rajniš, David Kubík, Martin Kloda

organizátoři: České centrum Moskva, Huť architektury, Galerie Vchutemas, Archmoskva

Výstava bude zahájena 1. 6. 2015 v 19 h v Galerii Vchutemas.

Součástí vernisáže bude přednáška Martina Rajniše (zatoupeném ze zdravotních důvodů kolegou z Huti architektury Martinem Klodou) o užití dřeva v architektuře.

Na přednášku je třeba se předem zapsat na stránkách Galerie Vchutemas: http://www.vkhutemas.ru/

V rámci festivalu Archmoskva přednese Martin Rajniš (zastoupený architektem Martinem Klodou) rovněž přednášku o "architektuře pro život" a zasedne v porotě soutěže Archiwood. Přednáška proběhne 29. 5. v 18 h v prostorách CDCH.

 

Výstava Martin Rajniš: Huť architektury představuje průřez tvorbou architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru se zaměřením na posledních 12 let. Martin Rajniš se na mapu světové architektury zapsal významnými projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity-společnosti. Východiskem jeho tvorby je filozofie tzv. „přirozené architektury“.

Martin Rajniš vystudoval ČVUT a AVU a v sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s J. Eislerem a M. Masákem jsou autory projektu pražského obchodního domu Máj na Národní třídě. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Po revoluci vedl se S. Fialou, J. Zimou a T. Prouzou D. A. Studio, jehož nejrozsáhlejším projektem byla výstavba nového centra na Smíchově.

V posledních dvou desetiletích se tvorba Martina Rajniše výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo), a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s velkou pokorou k existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a znovu vrátily architektuře její klíčové postavení v lidské civilizaci, které, zdá se, je v současném světě značně ohroženo.

Místo konání:

galerie Vchutemas, ul. Rožděstvenka, 11, str. 1

Datum:

Od: 1.6.2015 19:00
Do: 1.7.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala