Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2015 - 30.9.2015

Česká věda bojuje s viry v Budapešti

Od 19. do 30. září 2015 bude v Českém centru Budapešť k vidění nový výstavní projekt Českých center připravený ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie věnovaný vědci prof. Antonínu Holému a jeho objevům při vývoji léčiv proti AIDS a hepatitidě B, pod názvem „Česká věda bojuje s viry“. Výstava bude součástí Dne kulturního dědictví v Budapešti.

Prof. Antonín Holý se narodil 1. září 1936 v Praze. Je jedním z nejúspěšnějších českých vědců 20. a 21. století. Založil českou školu chemie nukleových kyselin známou po celém světě. Více než 35 let se zabýval vývojem látek účinných proti virovým onemocněním včetně žloutenky typu B a AIDS. Je objevitelem nové třídy látek, které pomáhají stovkám milionů lidí ve světě a které se staly základem dnes nejdůležitějších léků proti AIDS (Viread, Truvada, Atripla) a žloutence typu B (Hepsera, Viread). Má na kontě více než 650 publikací a 60 patentů.

Výstava představuje formou unikátního exponátu momenty ze soukromého i pracovního života významného vědce – chemika Antonína Holého. Jde o neopakovatelné amatérské i profesionální záběry, které návštěvníka provedou vědeckým prostředím, ve kterém profesor Holý pracoval a kde učinil své zlomové objevy při vývoji nových léčiv určených k léčbě virových onemocnění (AIDS, hepatitida B a další). Příběh, který exponát vypráví, přibližuje Holého nejen jako člověka a vědce, za kterým stála mnohaletá mravenčí práce, ale také jako člověka se štěstím potkat správné lidi ve správný čas.

Výstava vznikla z iniciativy Českých center a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a ve spolupráci s Masarykovým ústavem, Archivem AV ČR a Národním technickým muzeem v Praze. Autorem expozice je výtvarník Jáchym Šerých.

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 19.9.2015
Do: 30.9.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala