Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.5.2017 19:00 - 15.6.2017

Adéla Součková: O zemi, jež se probouzí z nepokojného snu

Mytologie Adély Součkové je současně vizionářská a primitivní. Zatíná zuby do těch nejevidentnějších obrazových a narativních archetypů až klišé, aby je rozžvýkala na kusy a zase pospojovala v útvary nabývající nové vědomí – příslib něčeho, co má teprve přijít. Kurátorkou výstavního projektu je Karina Kottová, projekt vznikl ve spolupráci se Společností Jindřicha Chalupeckého.

Samostatný výstavní projekt připravený pro galerii Českého centra v Berlíně je zhmotněním autorského eposu o Zemi a jejích dětech, které se zapletené v datových tocích a pohlcené nadvládou ega vzdálily své matce, a tudíž také vlastní přirozenosti. Skrze videoesej a prostorovou instalaci objektů, maleb a tisků na textiliích se tak Součková ze specifického úhlu pohledu dotýká existenciálních výzev, kterým čelí poněkud tápající obyvatelé této planety. Země se probouzí z nepokojného snu a jak se dalo očekávat, není v nejlepší náladě. Rozhlíží se kolem sebe, jadrná a poetická, připravená zatančit pro své děti destruktivní tanec, který je snad přiměje prostoupit svou (virtuální) realitou a na druhé straně najít zemi zaslíbenou.

Adéla Součková (1985) žije a pracuje mezi Prahou a Berlínem. V roce 2014 diplomovala na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy a současně u Ulriky Grossarth na drážďanské Hochschule für Bildene Kunste. Již během studia si Součková vytvořila specifický rukopis a tematický záběr, od malířské tvorby se postupně posunula také k prostorovým realizacím, performance a videu, přičemž její aktuální projekty jsou zpravidla syntézou několika nebo všech těchto poloh.
Samostatné výstavy autorka představila například v Zwitschermaschine Gallery v Berlíně (2016), Galerii Panel v Praze (2015), Galerii Kostka, MeetFactory v Praze nebo Okazi Gallery v Berlíně (2013), participovala na skupinových výstavách v rámci nezávislé i institucionální scény v České republice i zahraničí – MWW Wroclav, Lage Egal Berlin, Dům umění města Brna, Národní galerie v Praze, Armaturka v Ústí nad Labem ad.

Kurátorka: Karina Kottová
Autorka: Adéla Součková
Postprodukce: Martin Blažíček
Hudba: Markéta Lisá
Zpěv a přednes: BioMasha a Olivie Adamsová
Animace: Matouš Svěrák

Zahájení: čtvrtek 11.05.2017, 19:00 hod.

Otevírací doba: 12.05.–15.06.2017, út–so 14–18 hod. 

Vstup zdarma

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 11.5.2017 19:00
Do: 15.6.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala