Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.10.2011 14:00 - 30.10.2011

Výstava „Josef Čapek – malíř, básník, spisovatel”

Výstava představuje život a dílo významného českého malíře, spisovatele a básníka Josefa Čapka – nerozlučného bratra slavného českého spisovatele Karla Čapka.

Josef Čapek (1887-1945) – je i v Polsku znám především díky dlouholeté literární spolupráci se svým bratrem Karlem Čapkem, přestože páteří jeho uměleckého života bylo malířství. Během svého pobytu v Paříži (1910-11) se seznámil s tehdejší avantgardou a oslovil ho kubismus. Své kresby hojně publikoval v nejrůznějších časopisech a novinách (mj. také v Lidových novinách). Slavné jsou jeho knižní ilustrace a obálky. Společně s Karlem napsali řadu divadelních her a povídek, Josef však publikoval i svá vlastní, samostatná díla.

Podle Karla to byl právě Josef, kdo vymyslel zcela nové slovo „robot“ (poprvé použito v dramatu R.U.R. Karla Čapka), které velice rychle převzaly všechny světových jazyky jako pojem pro mechanický stroj automaticky vykonávající lidské příkazy.

Od konce 30. let se stal Josef Čapek odvážným kritikem nacismu a otevřeně vystupoval proti Adolfu Hitlerovi. Po německé okupaci Československa byl Josef Čapek zatčen a poslán do koncentračního tábora. Zemřel v Bergen-Belsen těsně před koncem 2. světové války.

Součástí výstavy je DVD „Nekonečná pouť Josefa Čapka“ českého dokumentaristy Josefa Císařovského.

Autorem grafického řešení panelů je Pavel Bosák, scénář výstavy vytvořil kolektiv Památníku Karla Čapka ve Staré Huti, překlad do polštiny zajistilo České centrum ve Varšavě.

Více informací na:

www.capek-karel-pamatnik.cz

 


 

 

Místo konání:
Bygdoszcz, Zespół Szkół Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego, ul. Księdza Stanisława Konarskiego 2
Datum:

Od: 19.10.2011 14:00
Do: 30.10.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala