Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.3.2010 0:00 - 31.3.2010 0:00

Výstava „Česká nej…“ v Siedlcích

Výstava „Česká nej…“ pokračuje ve své pouti po Polsku. Tentokrát ji můžeme zhlédnout v Siedlcích, v Novém Kině Siedlce. Výstava „Česká nej…“ pod záštitou Ministerstva zahraničních věci ČR prezentuje vybrané exponáty – výrobky, vynálezy, stavby, přírodní útvary a jiné věci, které vznikly v České republice, jsou pro Čechy charakteristické, dosáhly světového úspěchu nebo se vyskytují pouze v ČR.

80

Co víte o České republice a o Češích? Jaké místa si spojujete s Českou republikou?

Patrně znáte největší český hrad a tradiční sídlo českých panovníků – ano, je to Pražský hrad. Při své návštěvě českého hlavního města jste určitě nejednou přešli přes nejznámější a nejstarší pražský most přes řeku Vltavu. Karlův most zná přece každý! Ale slyšeli jste i o tom, že Česká republika je pohádkovou zemí? Najdete zde více než dva tisíce hradů a zámků, které hojně a s oblibou využívají filmaři celého světa!

Tradičně jsou Češi spojováni s pivem, ale ochutnali jste také tradiční moravský destilát - slivovici?

Češi jsou označováni za aktivní národ. Máme slavnou hokejovou líheň a lední hokej je u nás považován za jeden z nejoblíbenějších sportů. Každý malý chlapec dychtivě čeká na svoji první hokejku a jízda na ledě je považována za jednu ze základních dovedností. Stejně tak jsou Češi nazýváni „mistry míčů“ – a našim hráčům se daří ve fotbalových klubech na celém světě. Na své české kořeny však nezapomínají a reprezentují nás v národních mužstvech. Své nezastupitelné místo má samozřejmě také královna sportu – atletika.

Zajímá vás, čím Češi obohatili svět a v čem máme prvenství? Chtěli byste se o nás dozvědět více? Překvapí vás třeba, že bleskosvod vynalezl Čech Prokop Diviš? Nebo že 100 milionů lidí na celém světě mohlo odložit brýle díky vynikajícímu českému chemikovi a vynálezci Otto Wichterlovi a jeho kontaktním čočkám?

 

Prostřednictvím této putovní výstavy vám chce České centrum ve Varšavě přiblížit to, čím Češi obohatili svět a v čem máme prvenství: Prokop Diviš – vynálezce bleskosvodu, Bedřich Hrozný – objevitel klíče k jazyku Chetitů, Jan Jánský – vynálezce čtyř krevních skupin, genetik Mendel, Komenský, první robot, český granát, český design, starokladrubský kůň, kostkový cukr, český křišťál, české pivo, ale i léčivé prameny, architektura, tradice, sportovní vavříny nebo turismus a krásy přírody…

 

Výstavu Česká nej připravilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a polské veřejnosti ji můžeme představit díky štědrému sponzorovi – firmě CEZ group.

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

Od: 1.3.2010 0:00
Do: 31.3.2010 0:00

Organizátor:

Nove Kino Siedlce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala