Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.5.2018 - 15.6.2018

Výstava Československo 1918 v Santiago de Compostela

Fakulta geografie a historie v Santiagu de Compostela bude hostit od 30. května výstavu věnovanou založení Československa v roce 1918 a zlatým rokům první republiky (1918-38). Skrze expozici se návštěvníci seznámí s tehdejší společností, kulturou, ekonomickou situací, průmyslem a historickými událostmi jedné z nejrozvinutějších zemí meziválečného období. Součástí výstavy jsou také biografie hlavních protagonistů nezávislého Československa Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Výstava se koná při příležitosti oslav založení Československa. Vstup zdarma.

Československo ušlo dlouhou cestu k nezávislosti od Rakouska-Uherska k rozvinuté multietnické, prosperující a pokrokové zemi. Prvních dvacet let existence nového státu bylo vzrušující a výjimečné. Vývoj zastavila až okupace nacistickým Německem. Masarykovi, Benešovi a Štefánikovi se během první světové války podařilo navázat důležité diplomatické a vojenské vztahy se Spojenými státy, Francií a Velkou Británií. Československo, jako jedna z nejbohatších částí bývalého Rakouska-Uherska, tak posílilo svůj vliv ve střední Evropě. Díky progresivní a pokročilé ústavě se Československo stalo důležitým spojencem v otázkách politiky, ekonomiky a kultury na celém kontinentu. Mnichovská dohoda (neboli „Mnichovská zrada“), podepsaná Francií a Velkou Británií ukončila neopakovatelné období v české historii a umožnila Hitlerovi další expanzi do východní Evropy.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne 30. května za účasti velvyslankyně České republiky ve Španělsku Kateřiny Lukešové, která publiku přiblíží toto zajímavé období českých dějin, jež je španělské publikum málo známé.

Akce je organizována Českým centrem v Madridu, Velvyslanectvím České republiky ve Španělsku a Univerzitou Santiago de Compostela.

 

Místo konání:
Praza da Universidade, nº 1. Santiago de Compostela
Datum:

Od: 30.5.2018
Do: 15.6.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala