Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.4.2010 0:00 - 30.5.2010 0:00

Výstava "Daria in and out" ve Varšavě

Výstava fotografií fotografa Petra Našice a primabaleríny English National Balet – Darii Klimentové. Výstavu tvoří snímky prezentující balet z jedné strany v dokonalé formě, a z druhé – zákulisí života světově známé tanečnice.

 

Výstava ukazuje život české tanečnice, která patří k nejschopnějším umělcům svého oboru. Daria Klimentová začala s baletem v nejútlejším dětství – po mnoho let pak trénovala balet v nejrůznějších českých i zahraničních školách, až jí nakonec bylo nabídnuto angažmá ve slavném English National Ballet v Londýně. Tam působila jako primabalerína plných 9 sezón. V současnosti ji odborníci považují za jednu z nejlepších baletek na světě.

 

Daria Klimentová je i přes své postavení hvězdy mírným a milým člověkem. Není to žádná „primadona“, ale příjemná a přirozená dáma, která touží po normálním, rodinném životě. A nikdy necestuje bez svého fotoaparátu. Tématem jejích snímků jsou její známí tanečníci, které fotí při jejich vystoupeních po celém světě. Nechová se jako fotoreportér, ale jako vzdělaný, citlivý a kreativní fotograf. Nesnaží se zaznamenat chyby tanečníků, špatné skoky nebo nepovedené piruety. Sama o svém stylu říká: „Balet na mých snímcích musí být dokonalý. Balet je umění a já nemám v úmyslu ukazovat nedokonalé situace.“ Na jejích fotografiích jsou krásní dokonce i tanečníci, kteří se nepohybují. 

O svém koníčku říká dále: „Fotím jen to, co mě zajímá. Může se to zdát možná trochu ješitné, ale necítím žádnou potřebu své fotografie předvádět, komukoliv ukazovat, proto nemám zájem snažit se zachytit nějaké divné kreace.“

 

Petr Našic byl po tři roky věrným stínem Darii Klimentové. Byl s ní takřka neustále: během jejích vystoupeních v Londýně, Praze, když připravovala snídani nebo se setkávala se svým manželem a dětmi. Fotograf Našic obdivuje její nekonečnou energii a pevnou vůli. Fotí nejen její skvělá vystoupení a nekončící úspěchy, ale také její život v zákulisí. Je jakousi Dariinou opozicí, on je reportérem, a to, co ho nejvíce zajímá, nachází právě v zákulisí. Snaží se zachytit Dariu jako obyčejného člověka z masa a kostí.

Petr Našic se jako fotograf, narozený v roce 1964, specializuje na portréty známých světových osobností světa umění, hudby a divadla.

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

Od: 15.4.2010 0:00
Do: 30.5.2010 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala