Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2019 - 25.10.2019

Výstava „1989: Bukurešť, Praha, Varšava“ se bude konat i v Reial Cercle Artistic v Barceloně

Úspěšná výstava fotografií českých, polských a rumunských fotografů, reflektujících události roku 1989, bude k vidění v Barceloně. Z PhotoEspaña se přesune výběr fotografií Jana Šibíka, Dany Kyndrové, Pavla Hrocha, Chrise Niedenthala a Florina Andresku do Reial Cercle Artistic, kde bude k vidění od 19. září do 25. října. Vstup zdarma.

Jedním z těch, jehož práci bude možné na výstavě vidět, je Chris Niedenthal, špičkový britsko – polský fotograf, nositel ceny World Press Photo. Z rumunských autorů zde bude zastoupen Florin Andreescu, který naprosto ojedinělým způsobem zvěčňoval v oněch letech rumunskou každodennost. Události v Československu v roce 1989 zachytilo hned několik vynikajících fotografů. Na výstavě budou k vidění fotografie Dany Kyndrové, Radka Bajgara, Radovana Bočka, Karla Cudlína, Přemysla Hněvkovského, Pavla Hrocha, Lubomíra Kotka, Michala Krumphanzla, Petra Matičky, Jana Šibíka a Pavla Štechy.

Rok 1989 byl pro dějiny Evropy rozhodující. Komunistický režim se konečně ukázal jako kolos na hliněných nohách. Nelehká ekonomická situace, nespokojenost ve společnosti a ustavičné masové demonstrace způsobily trhliny v železné oponě. Za méně než rok začaly rychlé demokratizační procesy v celém bývalém východním bloku.

Polsko bylo ojedinělé, už v roce 1980 v něm vzniklo početné hnutí Solidarność jako první nezávislé hnutí kritizující na komunistický režim. Po devíti letech byly změny neodvratné. Vedení státu vyhlásilo na základě dohod u kulatého stolu svobodné volby na den 4. června 1989. Hnutí Solidarność uspělo a sestavilo vládu s premiérem Tadeuszem Mazowieckim. Události v Polsku rozpoutaly záplavu změn v celé střední a východní Evropě, které vyústily do pádu Berlínské zdi a ukončily svět dvou bloků.

Zatímco v Polsku už se opoziční Solidarność v druhé polovině roku stala parlamentním i vládním hnutím, v Československu se komunisté nehodlali s nikým dělit o moc. Křehkou rovnováhu prolomila povolená studentská manifestace 17. listopadu 1989 v Praze, která byla brutálně potlačena. V následujících letech zaplnily veřejné prostory statisíce lidí a starý režim byl přemožen.

Stejně jako v dalších sousedních zemích měla v roce 1989 velká část rumunské společnosti odpor k diktátorskému režimu Nicolae Ceaușesca. Na rozdíl od jiných předáků členských zemí Varšavské smlouvy nebyl Ceaușescu příliš prosovětský. Zatímco vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov požadoval reformy, Ceaușescu vládl pevnou rukou a budoval svůj kult osobnosti. V důsledku toho byla rumunská revoluce mnohem brutálnější, přechod k demokracii stál mnoho životů a zraněných demonstrantů.

Výstavu pořádají: Polský generální konzulát v Barceloně, Honorární konzulát České republiky v Barceloně, Polský kulturní institut, Rumunský kulturní institut a České centrum.

 

Místo konání:
Reial Cercle Artistic. Carrer dels Arcs, 5, Barcelona
Datum:

Od: 19.9.2019
Do: 25.10.2019

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala