Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.6.2018 - 30.9.2018

Handmade Dreams: české skleněné šperky v Real Fábrica de Cristales

Výstava Handmade Dreams,která se věnuje výjimečné české bižuterii a českému šperku, seznámí návštěvníka se současnými špičkovými šperkařskými a designérskými ateliéry ze severu Čech. Před oficiální inaugurací v 19:00 hodin se bude v 18:00 hodin konat slavnostní zahájení kurátorem Petrem Novým v museu Real Fábrica de Cristales de La Granja 14. června. Výstavy Handmade Dreams se zúčastní také několik významných uměleckoprůmyslových škol z Liberece, Jablonece či Železného Brodu, které budou představovat nejnovější díla a designy. Výstava je k vidění do 30. září.

Česká bižuterie, stejně jako české sklo, je tradičním vývozním artiklem České republiky. Vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů světa.  Výrazy jako „Bijoux de Bohème“, „Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé.

Výstavou Handmade Dreams se České centrum a Velvyslanectví České republiky rozhodli podpořit kreativní průmysl České republiky ruku v ruce s obchodní diplomacií. Bižuterie má své stabilní místo vývozního zboží - dle statistiky Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR činil v roce 2014 objem bižuterie (vč. skleněných polotovarů pro bižuterii) hodnotu 4,168 mld. Kč z celkového vývozu skla a keramiky v hodnotě 45,234 mld. Kč. Ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě. Současná česká bižuterie však může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky řídící se aktuálními módními a designovými trendy. Řemeslné dovednosti a unikátní technologické znalosti výrobců ze severu Čech proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou např. Nina Ricci, Jean Paul Gaultier nebo Karl Lagerfeld.

Největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa, která je hlavním partnerem výstavy. Na Jablonecku působí i další menší společnosti. V rámci výstavy jsou zastoupeny firmy AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Velkou zásluhu na rozvoji tradice „bižuterního“ umění a řemesla mají i školy v Libereckém kraji - SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér). V neposlední řadě se návštěvník výstavy seznámí i s ukázkami tvorby současných špičkových šperkařských a designérských českých značek (ZORYA a LLEV studio).

Výstava v kurátorském výběru představí aktuální trendy v české bižuterii a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i významné české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Kurátor: PhDr. Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Organizátorem akce je České centrum v Madridu, Velvyslanectví České republiky ve Španělsku, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Hlavní partner: Preciosa

Partneři: CzechTourism, AAC,  G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela, Ralton,  Šenýr Bijoux, Mistr křišťálu (soutěž pro designéry bižuterie), SUPŠ sklářská Železný Brod (design bižuterie), SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou (design bižuterie), TUL Liberec-Šperk & bižuterie (ateliér), ZORYA (studio šperku), LLEV (studio designu)

Design výstavy: Qubus studio - Jakub Berdych

Grafika: Štěpán Malovec

Real Fábrica de Cristales de La Granja www.realfabricadecristales.es

 

 

Místo konání:
Paseo Pocillo, 1, La Granja de S. Ildefonso (Segovia)
Datum:

Od: 14.6.2018
Do: 30.9.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala